Mahmure

Etkili Konuşma Yöntemleri

Etkili Konuşma Yöntemleri

Bir kere olsun etkileyici sözcüklerle, karşı konulamaz argümanlarla ve ışık saçan bir karizmayla insanların olumlu tepkisini almak... İnsanların adeta hiç bir dediğinize itiraz etmeyecek derecede inandırıcı ve güvenilir konuşmak -ne güzel olurdu!

Ama hayır, illa ki yüzünüz ateş gibi, elleriniz terden sırıl sıklam olacak ve konuşurken sesiniz titreyecek. Bu durumda herkese rezil olmamak için seminerlerde genellikle sessiz kalmak fazla garipsenmeyecek bir durum. Etkileyici ve güven verici konuşmayı öğrenmek mümkün. Kendine güvenen ve ikna edici bir ses tonuyla fikir belirtmek, hiç de korkulacak bir şey değil. İşte size birkaç öneri:

Yüzünüzün kızarması karşısında paniklemeyin:
Kendinizi sizi pür dikkat dinleyen bir topluluğa doğru bakan kırmızı parlak bir ampul gibi mi hissediyorsunuz? Önemli değil: Kızarmak, zayıflığın bir göstergesi değil, sadece stres ve paniğe karşı bir reaksiyondur ve kontrol altına alınamaz. Bu yüzden, eğer kızarmaktan rahatsız oluyorsanız, konuşmaya başlamadan önce kızarmaya çalışın. Öneri: Konuşmadan önce aşağı doğru eğilin veya yanaklarınızı ovalayın.

Susarak kontrolü tekrar ele geçirin:
İpin ucunu mu kaçırdınız? Ne söyleyeceğinizi mi unuttunuz: Sakin olun. Bu tip olaylar profesyonel konuşmacıların bile başına gelebilir. Bu durumdan kurtulmak için: Birkaç saniye sessiz kalın. Bu durumu kabullenmek, nerede kaldığınızı bulmaya yardımcı olacaktır. Ama bir süre sessiz kalmak sizi huzursuz edecekse, o zaman bu süreyi seyirciyle konuşarak kullanın: "Ne demiştik?", gibi.

Ya konuşmanızı bölenler olursa?:
Bu gibi durumlarda profesyonel kişiler durumu şu şekilde kendi lehine çevirirler: "Güzel bir konuya değindiniz. Birazdan o konuya geleceğim" gibi. Fakat bazı durumlarda konuşmacı, araya girenleri duymazdan gelerek sesini yükseltip konuşmasına devam edebiliyor.

Önemli noktaları tekrarlayın:
Bir topluluk karşısında konuşmanıza başlamadan önce, onların ilgisini çekmeniz gerekir. Konuşmanıza başlamadan önce güncel olaylardan bahsedebilirsiniz. İyi bir giriş: Konuyu özetlemek, bir deyiş veya konuyla hiçbir ilgisi olmayan bir konudan, mesela futboldan bahsedin. Ayrıca önemli noktaları birkaç kez tekrarlamak, konunun anlaşılması bakımından önemli.

Mükemmeliyetçilik sıkıcı, duygusallık ise koz verir:
Kadınlar genellikle düşüncelerini açıklamaktan çekinir ve önemli olmadığını düşünürler. Çoğu erkek gibi siz de bir kere duygusal davranıp araya girin ve düşüncelerinizi yanlış da olsa açıklayın. Unutmayın, konuşa konuşa sonunda işe yarar bir şey mutlaka çıkar.
Yayın tarihi: 15.08.2001
357
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.