Mahmure

Erkekler Kadın Yönetici İstemiyor

Erkekler Kadın Yönetici İstemiyor

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksek Okulu tarafından yapılan "Turizm sektöründeki kadın yöneticiler ve sorunları" araştırmasında, erkeklerin kadın yöneticiler tarafından yönetilmekten hoşnut olmadıkları ortaya çıktı.

ADÜ Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksek Okulu öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Ülker Çolakoğlu, kadın istihdamının, hizmet sektörünün tümünde olduğu gibi turizmde de önemli yer tuttuğunu anlattı. Çolakoğlu, turizm sektörünün uygun insan ilişkileri gerektirmesi ve kadınların insanlarla ilişkilerinde daha aktif olmasının bu sektörde, kadın işgücünün yüksek olmasının nedeni olduğunu belirtti. Çolakoğlu, kadınların yer almaya başladıkları yönetici görevlerinde, erkeklere oranla çok başarılı olduklarını savundu.

İstanbul'da bulunan otellerde yüksek eğitimli ve yabancı dil bilen yönetici kadın oranının yüzde 60 olduğunu belirten Çolakoğlu, turizm sektöründe çalışan kadın oranının da yüzde 35 olduğunu kaydetti. Çolakoğlu, şöyle konuştu: "Ege Bölgesi'nde bulunan 120 otelin 90 kadın yöneticisiyle yaptığımız anket sonucuna göre, en üst düzey bir amirin, kadın yöneticisinden erkek meslektaşına oranla daha çok iş yapmasını beklediği ortaya çıktı. Aynı araştırmada, erkeklerin kadın yöneticiler tarafından yönetilmekten hoşnut olmadıklarını da tespit ettik."
Yayın tarihi: 10.12.2001
294
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.