Mahmure

"Erkekler analitik, kadınlar uzun ömürlü planlar yapıyor"

"Erkekler analitik, kadınlar uzun ömürlü planlar yapıyor"

Bu cümle iş dünyasının kadınlara daha çok ihtiyaç duyduğunu düşünen antropologist Helen Fisher'a ait.

Rutgers Universitesi'nden antropoligist Prof. Helen Fisher, BBC editörü Tim Weber'e şirketlerin, kadınlara erkeklerden çok daha fazla ihtiyacı olduğunu savundu.

"Erkekler daha analitik, kadınlar ise daha uzun dönemli planlar yapıyor" diyen Fisher sözlerinin araştırmalara ve beyin taramalarına dayalı olduğuna dikkat çekti. Kadınlar ve erkeklerin beyninin çok fakrlı çalıştığına dikkat çeken Fisher, "Anne karnında yaşananlar bile olaylara bakışını ve çalışma biçimini derinden etkiliyor. Farklılıkların nedeni testesteron hormunu" dedi.

Testesteron etkili
Fisher'a göre yüzük parmağı orta parmağından uzun olan insanlar yüksek testosteron alanlardan oluşuyor. Bu tip insanların çoğunlukla analitik düşünceye sahip olduğunu savunan Fisher "Eğer bu durumu yaşıyorsanız bu sempattik bir kişiliğiniz olduğunu gösteriyor. Bazı meslekler var ki, hiç bir erkek bir kadın kadar başarılı olamaz. Örneğin film sektöründe kadınların yazdığı senaryolar daha karmaşıktır" dedi.
Yayın tarihi: 28.01.2008
463
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.