Mahmure

En İyi 5 İtalyan Filmi

En İyi 5 İtalyan Filmi

Bu soğuk havaları evde film izleyerek geçirmek istiyor ama “ Ne izlesem? ” sorusuna yanıt bulamıyorsanız, haberimize bir göz atın. İtalya’nın en iyi 5 filmini sizin için araştırdık...

Güncellenme tarihi:

1. Roman Holiday & Roma Tatili

Bir ülkenin prensesi olan Ann, maiyetiyle birlikte çıktığı uzun Avrupa turu esnasında Roma'ya gelir ve bir bankta sızan Ann'ın yolu, şehrin kötü şöhretli ve çulsuz paparazzilerinden biri olan fırsatçı Joe Bradley ile kesişir. William Wyler'ın yönetiminde ve iki müthiş başrol oyuncusunun unutulmaz performanslarıyla klasikler arasına girmeş ve 3 Oscar ödülünün de sahibi olmuştur. O zamana dek adı duyulmamış olan Audrey Hepburn, prenses Ann rolüyle En İyi Kadın Oyuncu Oscarı'na uzanırken, bir anda tüm dünya tarafından hayran olunan uluslararası bir yıldıza dönüşmüştür. Film gerçekten de kaotik Roma sokaklarında çekilmiş.

2. Mar Adentro & İçimdeki Deniz

Ramon Sampedro'nun yaşamı, 30 yıldır bir yatakta geçmektedir. Gençliğinde geçirdiği bir kazadan sonra hayatla tek ilişkisi deniz manzaralı penceresidir. Hayatına iki kadın girer: avukat Julia ve köylü kızı Rosa. Bu iki kadından biri, boynundan aşağısı felçli adama hayatın anlamını tattırır ve onun kurtuluşunu sağlar. Alejandro Amenabar'ın bu çalışması Venedik'te ikinciliği, başrol oyuncusu Javier Bardem'e de En İyi Erkek Oyuncu ödülünü aldı.

3. La Dolce Vita & Tatlı Hayat

Bu modern sinemanın kapısını açan başyapıt, bir sosyete fotoğrafçısının gözünden İtalya’ya soyut bir bakışın adresidir. Fellini’nin gerçeküstücü düşüncesini biraz dizginlediği, ancak bunun yanında ‘parçalı’ sekanslarıyla ve metaforlarıyla iz bırakan bir şaheserdir. “Tatlı Hayat”ın çoğu kaynakta ‘sinema tarihinin en iyi filmi’ olarak anılması ise şaşırtıcı değil.

4. Nuovo Cinema Paradiso & Cennet Sineması

Artık ünlü bir yönetmen olmuş Salvatore, 30 yıl sonra bir arkadaşının öldüğü haberi üzerine doğduğu kasabaya geri döner. Kasabaya geldiğinde eski anıları canlanan Salvatore, Cinema Paradiso isimli sinemada projeksiyoncu olarak çalışan Alfred ile ilişkilerini hatırlar. Küçük bir çocuk olan Salvatore, günlerini Alfred’in yanında geçirmekte, filmlerle ilgili konuşmakta ve Alfred’in sinema konusunda deneyim ve bilgilerinden yararlanmaktadır. Babacan tavırlarıyla Salvatore’nin hayatında önemli bir yere sahip olacak Alfred sayesinde sinemaya olan aşkını ve tutkusu keşfedecektir.Sıcaklığı ve anlattığı yazlık sinema kültürüyle de Türk sinema kültürüne yakın bir noktada duran Giuseppe Tornatore’un başyapıtı Cennet Sineması, 1989 Cannes Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’nü kazanmasının ardından Yabancı Dilde En İyi Film Oscarı'nı da ülkesine götürmüştü.

5. Letters to Juliet & Aşk Mektupları

Tim Sullivan’ın senaryosunu Lise ve Ceil Friedman’ın kitabından uyarladığı film İtalya’ya seyahate giden genç bir çiftin yolculuk sırasında, yıllar önce ayrıldığı sevgilisine mektuplar yazan bir kadınla tanışmalarını anlatıyor. Gary Winick'in yönettiği filmde; Amanda Seyfried, Gael García Bernal, Vanessa Redgrave, Christopher Egan ile Franco Nero'un oynuyor.

Yayın tarihi: 23.02.2015
9621
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.