Mahmure

En çok aranan 10 yetenek

En çok aranan 10 yetenek

Gazetede yer alan iş ilanlarında işe alınacak personel için bazı kriterler sıralanır. Bunlar arasında eğitim ve iş tecrübesi dışında bazı kişisel özellikler de yer alır. İşte en çok aranan 10 yetenek...

1- Problem çözme yeteneği

Özellikle şirketlerdeki yönetim kadrosunun bu yeteneğe sahip insanlardan oluşması gerekir. Yöneticiler oluşacak problemleri önceden tespit etmeli ve çözüme dönük çalışmalıdır. Bu yetenek bazı alanlarda daha fazla önem kazanır. ş idaresi, yönetim, danışmanlık, kamu yönetimi, bilim, tıp ve mühendislik gibi alanlarda çalışanlar seçilirken problem çözme yeteneği üzerinde durulur.

2- Mesleki ve teknik beceri

Teknoloji ve iş yaşamı günümüzde birbirinden ayrılmayan iki konu. Teknoloji her gün biraz daha ileri gidiyor. Bazı sektörler için teknik ve mesleki beceri daha çok önem kazanıyor.

Özellikle, teknolojik bakım ve onarıma ihtiyaç duyan, elektrik, elektronik ve mekanik ekipmanları kullanan şirketler, birlikte çalışacakları personelde bu yeteneği arıyorlar.

Bu şirketler, mühendislik, telekomünikasyon, otomotiv, ulaşım, uzay bilimleri sektörlerinde faaliyet gösteriyorlar.

3- İnsan ilişkilerinde başarılı olanlar

Şirketlerde yaşanan problemlerden biri de çalışanların kendi aralarında anlaşamaması ve takım halinde çalışamamasıdır. Bunun yanında yeni atılımlar ve büyüme sağlamış birçok şirketin başarısının altında 'takım çalışması' yatar. Firmalarda departman yöneticileri, araştırma görevlileri, pazarlama departmanları, insan kaynakları müdürlerinin de insan ilişkilerinde başarılı olması beklenir. Birlikte çalıştıkları personelin problemlerini dinlemek ve anlamak için insan ilişkilerini kullanmaları istenir.

Araştırma, danışmanlık, reklam ve halkla ilişkiler sektöründe çalışanların tümü, insanlarla kolay iletişim kurabilmelidir.

4- Bilgisayar programlarını bilmek

Bilgisayar kullanmak ve çeşitli programları bilmek bazı sektörlerde işe girmek ve ilerleme sağlamak için önemlidir. Yalnızca bilgisayarda yer alan özel dilleri bilmek o işi yapmanız için yeterli olabilir. C++, Java, HTML, Visual Basic, Unix ve SQL Server gibi programlar bunlara örnek olarak gösterilebilir.

5- Öğrenme ve eğitme yeteneği

Modern toplumların gelişmesi ve büyümesinde eğitim büyük önem kazanıyor. Sadece eğitim değil bilgi aktarma yeteneği bazı konularda daha fazla ön plana çıkıyor. Eğitim, sosyal servisler, yönetim danışmanlığı ve ticaret sektöründe faaliyet gösteren şirketlerde işe alınan kişiler muhakak öğrenme ve eğitme yeteneğine sahip olması gerekiyor.

6- Matematiksel konularda beceri

Bu yetenek daha çok tıp ve mühendislik alanında çalışan şirketlerde aranır. Daha çok bilim ve matematik konusunda çalıştıkları için bu konuda yetenek sahibi olanlar tercih edilir.

7- Para yönetme konusunda yetenekli olmak

"Para yönetme yeteneği" tüm insanlar için gereklidir. Ayrıca iyi para yönetimi, emeklilikte iyi bir yaşam sürmeye yardımcı olur. Bu konuda yetenekli olan kişiler ise yatırım uzmanı, sigorta ve muhasebe konularına daha hakim ve kariyerlerinde daha hızlı ilerler.

8- Bilgi yönetimi

Bilgi çağında yaşıyoruz. Bilgi teknolojileri ekonomisi kavramı oluştu. İşyerlerinde de 'bilgiyi yönetmek' önemli bir kriter olarak belirtilmeye başlandı. Bu nedenle sistem analistleri, bilgi teknolojileri, telekomünikasyon mühendisliği gibi konularda çalışanlar yüksek düzeyde bilgi yönetimi yeteneğine sahip olmalıdır.

9- Yabancı dil yeteneği

İş dünyasında gerekli olan bir başka konu da yabancı dil konuşma yeteneği. Global pazarda artık her ülke birbiriyle görüşebiliyor. Ülkeler ve şirketler arası ithalat-ihracat gerçekleştiriliyor. Bu nedenle yabancı dil konusunda yetenekli olanlar dış ticaret konularında iş imkanı bulabiliyorlar. Son zamanlarda Rusça, Japonca, Çince ve Almanca en çok konuşulması gereken diller olarak gösteriliyor.

10- İş yönetimi becerisi

İş dünyasındaki ünlü sözlerden biri de "iş iştir" kuralı. Bir iş yapılması gerektiği zaman ne kadar iyi yapılırsa o kadar başarı sağlanıyor. Başarı elde etmek isteyen şirketler, yapacakları işi iyi anlamalı ve yönetmeliler. Burada en önemli görev şirket yöneticisine düşer. İş yönetimi konusunda özel yeteneği olan kişiler başarıda bir adım öne çıkabiliyor. Sistem, araştırma, ve finans konusunda çözümler sunuyor ve daha çok başarı sağlayabiliyorlar.

Kaynak: yenibir.com
Yayın tarihi: 23.09.2003
808
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.