Mahmure

Ekonomik Kriz Ruh Sağlığımızı Tehdit Ediyor!

Ekonomik Kriz Ruh Sağlığımızı Tehdit Ediyor!

Yaşanılan ekonomik kriz nedeniyle ruh sağlığı bozulan insan sayısının yüzde 30-40 oranında arttığı tahmin ediliyor. Uzmanlar "Umutsuzluğa kapılmayın, (Bu da geçer) şeklinde telkinde bulunun önerisinde bulunuyorlar!...

İçerisinde bulunduğumuz ekonomik kriz ciddi sosyal sorunlara yol açmanın yanısıra insanların ruh sağlığını bozucu etkenlerde içeriyor.

Son aylardaki ekonomik krizler nedeniyle işleri bozulan, ödeme sıkıntısı çeken, işlerini kaybeden insanların, yaşadıkları kaygılar yüzünden bunalıma girdiklerini belirten uzmanlar, kriz nedeniyle ruh sağlığı bozulan insan sayısının yüzde 30-40 oranında arttığını tahmin ediyorlar.

Ancak kesin olmayan bu oranla beraber, yine birçok insan ekonomik krizin etkisi nedeniyle, ruh sağlığının bozulmasına karşın sağlık kuruluşalarına gidecek para bulamıyor.

Tüm bu olumsuzlar içerisinde insanların zor da olsa rahatlamaya gereksinim duyduğunu belirten uzmanlar şu önerilerde bulunuyorlar;

* ''Her gecenin sabahı vardır, gecenin en ileri olduğu zaman, sabaha en yakın zamandır'' düşüncesiyle hareket ederek, kendi kendinizi rahatlatabilirsiniz.

* ''Umutsuzluğa kapılmayın, (bu da geçer) şeklinde telkinde bulunun.

* Ayrıca (ah, vah) gibi feryatlar yerine, daha çok çalışıp daha fazla üretmek, daha az tüketmek yolunu seçin.

* Spor yapın, kitap okuyun, televizyon kanallarında özellikle hayvanlar alemi ile ilgili programları izlemeye çalışın.
Yayın tarihi: 21.06.2001
256
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.