Mahmure

Duygusal farkındalık nedir?

Duygusal farkındalık nedir?

Duygularınızın farkında mısınız? Gelin, birlikte bakalım.

Güncellenme tarihi:
Duygusal farkındalık nedir?

Duygular, insanı insan yapan özelliklerden biri ve onları tanımaz kontrol edemezsek başımıza hiç istemediğimiz işler gelebilir.


Duygular olmadan ve onları tanımadan düzgün ve sağlıklı ilişkiler kurmak çok zordur. Aşık olduğunuzu zannettiğiniz adama aslında hiçbir şey hissetmiyorsunuzdur ya da en güvendiğiniz insan sandığınız kişiden aslında nefret ediyor olabilirsiniz.
Duygularınızı tanıyabilmek için onları kısıtlamadan, bastırmadan ve korkmadan yaşamaya çalışın. Nasıl acı çektirdiği ya da ne kadar mutlu ettiği değil, o andaki duygunun size ne hissettirdiği önemli.


Zarar görürsem, incinirsem, üzülürsem gibi korkularınızı kenara bırakın. Gelişebilmek, kendinizi daha iyi tanıyabilmek ve çevrenizle daha güçlü iletişim kurabilmek için yapmanız gereken duygularınızı alabildiğine yaşamak.


Duygusal farkındalık daha sağlıklı karar alabilmenizi, amaçlara ulaşabilmek için daha motive hareket edebilmenizi, diğerleriyle empati kurabilmenizi, açık ve sağlıklı iletişim kurabilmenizi sağlayacaktır. Duygularınızdan kaçmayın.

Yayın tarihi: 15.06.2012
4117
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.