Mahmure

Dünyanın en güçlü işkadını

Dünyanın en güçlü işkadını

Sanal alışveriş sitesi e-bay'in başkanı Whitman Fortune'un gedikli birincisi Fiorina'yı yerinden etti.

Fortune dergisi 2004 yılının iş dünyasındaki en güçlü kadınlarını belirledi. Derginin yaptığı araştırma sonucu en güçlü işkadını, internette bir açık artırma sitesi olan e-bay'in başkan ve CEO'su Meg Whitman olarak belirlendi. Whitman, derginin 1998 yılından beri oluşturduğu listenin son altı yıldır istisnasız olarak birinci sırasına oturan Hewlett Packard'ın CEO'su Carly Fiorina'yı da yerinden etmiş oldu.

Whitman'ın Fortune'un listesindeki birinciliği, e-bay'in son bir yılda gösterdiği hızlı gelişmenin sonucu olarak gösteriliyor. Sitenin gelirinin Wall Street Borsası'nın beklentilerinin de üzerinde olduğu, son olarak da e-bay şirketinin Hindistan'daki en büyük sanal alışveriş alanı olarak bilinen Baazee.com'u satın aldığı bildirildi.

Sanal alışverişte birinci

48 yaşındaki Whitman, geçen yıl listenin ikinci sırasındaydı. Fortune dergisi Whitman'ı "O dünyanın en büyük sanal alışveriş mekânını, dünyanın en değerli internet markasını ve tarihteki en hızlı büyüyen şirketini yarattı" diye övdü. Fortune'un listesinde birinci olan Whitman'ı, ona yerini kaptıran Carly Fiorina izliyor.

Üçüncü sırada Avon'un CEO'su Andrea Jung yer alırken, ABD'li ünlü talk show sunucusu Oprah Winfrey altıncı sıraya yerleşti. Dergi her yıl listeyi oluştururken adayların çalıştığı şirketin büyüklüğüne, şirketteki nüfuzuna, kariyer gelişimine, kültürel ve sosyal açıdan etkileyiciliğine göre değerlendirme yapıyor.
Yayın tarihi: 09.10.2004
503
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.