Mahmure

Doğru sözcükleri bul, işi kap

Doğru sözcükleri bul, işi kap

Kendinizi ifade etmek için kullandığınız sözcükler nasıl bir insan olduğunuz ve ne bildiğiniz konusunda önemli ipuçları verir. Kelime dağarcığınız ve kelimeleri kullanış şekliniz hakkınızda, söylemek istediğinizden daha çok bilgi verir.

Güncellenme tarihi:
İş ararken, doğru sözcükler başarının anahtarıdır. Özgeçmişinizi yazıyorsanız ya da mülakat sorularını cevaplıyorsanız, endüstrinin jargonunu bilmek ve kullanmak önemlidir. Her endüstrinin anahtar sözcükleri ve özel bir dili vardır. Bu sözcükleri kullanırsanız daha bilgili görünürsünüz.

Anahtar sözcükler işverenin ne talep ettiğini açıklamak için kullanılır. Belirli bir endüstri, uzmanlık alanı veya meslek için gerekli en önemli şey sözcüklerdir.

Anahtar sözcükleri kullanmanızda dört ana neden vardır:

Farkedilmek, özellikle online özgeçmişlerde çok işe yarar.

Endüstri ve meslek hakkındaki bilginizi göstermek.

İyi konuşmak, görüşmeciyle aynı dili kullanabilmek.

Görüşmecilerin işini kolaylaştırmak.

İş arayanların çoğu anahtar sözcükleri, bunları nasıl kullanacaklarını veya nereden bulacaklarını bilmezler.

Hangi sözcükler anahtardır?

Her sektörde bir işin gereklerini anlatma yönünde ortak sözcükler kullanılır. Bu tarifler işverenin bir adayda aradığı özelliklerin bir listesidir. Bu bilgiyi ve anahtar sözcükleri kullanarak, kendinizi ideal aday olarak gösterebilirsiniz.

Her sektörün dili farklıdır. Satış alanında "bölgeler" ve "kotalar" gibi sözcükler kullanılır. Sağlık alanında, sözcükler tıpla ilgilidir: teşhis deneyleri, tedavi prosedürleri, vs.

Ön mektuplarınızda, özgeçmişlerinizde ve mülakatlarınızda ilgili sektörün dilini kullanın.

Bu sözcükler nereden bulunur?

İş ilanları başlamak için iyi bir yerdir. Belirli bir iş için iş ilanlarını çıktı olarak alın ve gözden geçirin; anahtar sözcüklerin sık sık tekrar edildiğini göreceksiniz.

Hava atmayın

Özgeçmişinizi yazmaya ya da mülakat metninizi hazırlamaya başladığınızda sözcük araştırmanın yararını göreceksiniz. Tabii ki bir sözcüğü sırf görüşmeciyi etkilemek için kullanmayın. Size yardımcı olacak olan uygun zamanda uygun anahtar sözcükleri kullanın. Sözcüklerin tanımını bilmek görüşmeciyi ne dediğinizi bildiğinize ikna edecektir.

Kaynak: www.yenibir.com
Yayın tarihi: 17.09.2003
539
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.