Mahmure

Dikkat! Kovulabilirsiniz!

Dikkat! Kovulabilirsiniz!

Yaşanan ekonomik krizin ardından işten çıkartılma olasılığının artması çalışanların kabusu haline geldi. Siz de bu kabusu yaşayacaklardan biri mi olacaksınız?

Bu soruya kesin bir cevap vermek mümkün olmasa da işyerinde yaşadığınız bazı şeyler işten çıkartılma olasılığınızın olduğuna dair size ipuçları veriyor olabilir. Gelin bu ipuçlarına hep beraber bir göz atalım:

Üzerinde çalıştığınız projeyle kimse ilgilenmiyor

Şirketler mali durum tablolarına baktıklarında belirledikleri ana hedeflere doğrudan hizmet etmeyen projeleri sonlandırma yoluna giderler. Eğer sizin şirketinizde de benzer bir durum söz konusuysa ve eğer sizin elinizde uğraştığınız başka bir projeniz yoksa şirketiniz sizin üzerinizden kar elde etmeyi hedeflememiş demektir. İlgilendiğiniz başka projeler için de aynı durumun geçerli olup olmadığını araştırın ve sonuca göre şimdiden başka bir iş aramaya başlayın.

Borsa analistlerinin puanlamasına bakın

Eğer bir kamu şirketinde çalışıyorsanız borsadan şirketle ilgili bilgi edinebilirsiniz. Şirketinizin bilançosunu ve borsa analistlerinin şirketiniz için hazırladıkları raporları okuyun. Bu raporlardan şirketinizin karlılık oranının azalıp azalmadığını öğrenebilirsiniz.

Ofiste herkesin morali bozuk, yöneticiler birer birer ayrılıyor

İş raporlarını okumaya başlayın ve şirketin finansal problemleri olup olmadığını araştırın. Ofisteki arkadaşlarınızla konuşun ve işlerin nasıl gittiğine dair onların fikrini alın. Departman şefinize yakınsanız onunla iş konusunda sohbet edin. Size şirketin gelecekle ilgili planları konusunda çok fazla bir şey anlatmasa da sizin için en azından ileride olabilecekleri gösteren bir resim çizebilir.

Performans değerlendirmeniz zayıf

Yöneticiler performans değerlendirmesinde zayıf bulunan kişileri işten çıkarmaya eğilimlidir. Eğer sizin de değerlendirmeniz ortalamanın altındaysa şirkette işten çıkarma gündeme geldiğinde gidecekler arasında birinci sırada yer alacağınızı unutmayın.
Yayın tarihi: 18.01.2005
297
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.