Mahmure

Çikolata aşkı

Çikolata aşkı

Çikolata deyince hepimizin aklı başından gidiyor değil mi? En sevdiğimizin faydaları ve zararları.

Güncellenme tarihi:
Çikolata aşkı

Kadın denince ilk akla gelenlerden biridir çikolata. Yerken aldığımız hazzı tarif etmek mümkün değil. Tatlı krizlerimiz tuttuğunda, sevgilimizden ayrıldığımızda, çok mutlu olduğumuzda, kısaca hayatımızın her anında çikolata var. Ancak her güzel şeyin faydası olduğu gibi zararları da var. Çikolatanın yararları ve zararları nelermiş birlikte bakalım.


Öncelikle uzmanların hemfikir olduğu konu, bitter çikolatanın daha yararlı olduğu. Günde 50 – 70 gram kadar tüketilmesi önerilen bitter çikolatadır ve çikolatanın faydaları derken hep bitter çikolatadan bahsedilir. Kalp ve damar sistemi için çok faydalı olan siyah çikolata, kötü kolesterolü düşürür. Çikolatanın salgılattığı endorfin, diğer adıyla mutluluk hormonu sayesinde kendinizi daha iyi hissedersiniz.


Gelelim çikolatanın zararlarına. Hanımlar için güzellik ve sağlık deyince akan sular durur. İşte bu noktada çikolata yerken sınırımızı bilmekte fayda var, çünkü çikolata çok kolay kilo aldırabilen bir yiyecek. Aynı zamanda çikolata fazla tüketildiği takdirde karaciğerin çalışmasını zorlaştırıyor.

Yayın tarihi: 15.06.2012
483
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.