Mahmure

Çalışma masanız "siz"siniz!

Çalışma masanız "siz"siniz!

Avrupa çapında yüzlerce çalışma masası mercek altına alınarak, sahiplerinin kişilikleri incelendi. Araştırma sonucunda, çalışma masası düzeninin, iş hayatında yükselmeyi de etkilediği ortaya çıktı.

Logitech şirketinin yaptırdığı araştırma sonuçlarında çalışma masalarının kişiliğimizi yansıttığı ve iş hayatındaki yükselmeleri etkilediği bildirildi.

Psikolog Cary Cooper, büro animatörü, düzen fanatiği, ailesine düşkün tutarlı kişi, tasarım aşığı lider ve kaosun hakim olduğu dahi olmak üzere toplam 5 ayrı kişilik tespit etti. Bu 5 ayrı kişilik tahlili ise şöyle:

"Büro animatörü olarak tanımlanan kişiler masalarına sürekli yeni ve ilgi çekici eşyalar koyarlar ve eğlenmekten hoşlanırlar. Genellikle güler yüzlü olan bu kişilikler takım çalışmasını sever ve takımı bir arada tutmaya çalışsalar da çoğu zaman ciddiye alınmamaktan şikayet ederler.

Masaları düzenli ve temiz olan düzen fanatikleri, güvenilir, fakat duygularını gizleyen kişiliğe sahip.

Masalarına çocuklarının, eşlerinin, arkadaşlarının fotoğraflarını ve hatıra olarak verilen eşyaları koyan ailesine düşkün tutarlı kişiler ise vefalı, ailesine ve arkadaşlarına değer veren kişilerdir.

Tasarım aşığı lider tipinin masasında ise özgün stil ve yüksek teknoloji ürünü eşyalar dikkati çeker. Bu kişiler, tuttuğunu koparır, profesyonel çalışır, fakat duygularını dile getirmekten kaçınır.

Kaosun hakim olduğu 'dahi' olarak adlandırılan insanların masaları çok düzensizdir. Önlerinde kitapların ve dosyaların dağ oluşturduğu bu kişiler, araştırmaya göre, heyecanlı ve spontane, fakat güvenilmez olabiliyor".

Ayrıca araştırma sonucunda, çalışma masası düzeninin, iş hayatında yükselmeyi de etkilediği belirtilirken, araştırmaya katılan üst düzey yöneticilerin yüzde 70'inin çalışma masası düzenli olan kişileri tercih ettiği ve yüzde 55'inin çalışma masası düzensiz olan kişilerin güvenilmez ve dikkatsiz olduğunu düşündüğü ifade edildi.
Yayın tarihi: 11.05.2006
153
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.