Mahmure

Çalışanların yüzde 39'u kadın ama...

Çalışanların yüzde 39'u kadın ama...

Uluslararası Hür Sendikalar Konfederasyonu yayınlandığı raporda, dünyada çalışanların yüzde 39'unun kadın olduğunu belirtti.

Merkezi Belçika'nın başkenti Brüksel'de bulunan Uluslararası Hür Sendikalar Konfederasyonu, dünyada çalışan 2.8 milyar insanın 1.1 milyarının, yani yüzde 39'unun kadın olduğu ve bunun şimdiye kadarki en yüksek oran olduğunu açıkladı.

Mevkiler erkeklerin elinde

Bu gelişimin memnuniyet verici olduğunu belirten örgüt, ancak kadınların iş dünyasında bir takım engellere maruz kaldığını, en iyi iş ve mevkilerin 'ezici bir çoğunlukla' erkeklere verildiğine dikkat çekti.

Yoksulların yüzde 70'i kadın

Cinsiyetler arasındaki maaş uçurumunun kadınları yoksulluk içinde yaşamaya zorladığını belirten örgüt, sendikal hareket olarak, dünyada yoksulluk içinde yaşayan 1.3 milyar insanın yüzde 70'ini kadınların oluşturması gerçeğiyle mücadele edeceklerini bildirdi.

En yoksul işçiler kadın

Raporda, her zaman düzenli bir maaşı bulunmayan, eşit işte erkeklerden daha az kazanan ve sosyal koruması bulunmayan kadınların dünyanın en yoksul işçilerinin yüzde 60'ını oluşturduğunu belirtti.

Adaletsiz ücrette ABD ve Fransa örnek

Gelişmekte olan ülkelerde kadınların genellikle tekstil ve tarım gibi özel sektörlerde istihdam edildiklerini belirten konfederasyon, sanayileşmiş ülkelerde de eşitsizliğin endişe verici olduğunu belirtti. Bu konuda örnek olarak ABD'de hemşirelerin erkek meslektaşlarından yüzde 10 az kazandıkları ve Fransa'da kadın ile erkek arasındaki maaş farkının yüzde 25 olduğu verildi.
Yayın tarihi: 14.03.2005
357
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.