Mahmure

Çalışan annenin farkı

Çalışan annenin farkı

Çalışan anne eğer çalışmıyor olsaydı, çocuğuna sadece 1.5 saat daha fazla zaman ayırabilecekti.

Çalışan annelerin çocuklarına yeterince zaman ayıramama endişesi boşunaymış. Fark sadece 1.5 saat...

Çalışan annelerin çocuklarına harcadıkları zamanın niceliğinin değil, niteliğinin önemli olduğu yeni bir çalışmayla bir kez daha görüldü. Çalışan annelerin, eksik kalan zamanı ev işlerinden feragat ederek tamamladıklarını tespit eden bilim adamları, çocuğun sosyal ve entelektüel gelişimi için, anne ile çocuk arasındaki ilişkinin niteliğinin, çocukla geçirilen süreden daha büyük etkisi ve önemi olduğunu belirtiyor.

ABD'nin Houston ve Teksas üniversitelerinin araştırmasında, yedi ve sekiz aylık bebekleri olan 1053 anne, tuttukları günlükler ve üç yaşına gelene kadar çocuklar gözlendi.

Çalışan annelerin bir işgünü ile çalışmadıkları iki ayrı günü incelendiğinde çalışmayan annelerin çocuklarına çalışan annelerden sadece 1.5 saat fazla zaman ayırdıkları belirlendi.

Araştırmacılar, bir çocuğa ayrılan toplam zamanın en büyük belirleyicisinin, evde bir başka çocuk olup olmadığına bağlı olduğuna işaret ederek, çalışan annelerin ev işlerinden feragat ettiklerini ve özellikle hafta sonları çocuklarına hobi ve sosyal faaliyetler için daha fazla zaman ayırdıklarını vurguladı.

Yine ABD'de yapılan başka bir araştırmada da anneleri çalışan çocuklar ile çalışmayanlar arasında belirgin bir sosyal ve entelektüel fark görülmedi.

12 bin 600 kişinin katıldığı araştırmaya göre anneleri uzun saatler çalışan çocuklar sözlü ifade ve eğitim gelişiminde biraz daha düşük not alsa da bu fark zamanla kapanıyor.

Yayın tarihi: 30.03.2005
342
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.