Mahmure

Çalışan annenin çocuğu başarısız

Çalışan annenin çocuğu başarısız

İngiltere'de yapılan bir araştırma, çocuğu okula başlamadan önce işine dönen annelerin çocuklarının duygusal açıdan yavaş geliştiğini, matematik ve okumada geri kaldığını ortaya koydu.

Araştırmacılar, annenin doğum izninin bitiminden sonra işine dönmesinin, çocuğun lise bitirme sınavlarındaki başarı oranını yüzde 60'lardan yüzde 50'lere düşürdüğünü tespit ettiklerini açıkladılar.

Sosyal ve Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü tarafından yapılan araştırmaya göre, çalışan annelerin çocuklarının dezavantajı, ilkokul sıralarında başlıyor ve ilk yetişkinlik günlerine kadar sürüyor. Araştırmacılar, bu dezavantajın çocuğun yaşıtlarına göre eğitimde daha başarısız olmasına ve ilk yetişkinlik döneminde işsizlik ihtimalinin artmasına yol açtığını belirtiyor.

Araştırmacılar, annenin doğum izninin bitiminden sonra işine dönmesinin, çocuğun lise bitirme sınavlarındaki başarı oranını yüzde 60'lardan yüzde 50'lere düşürdüğünü tespit ettiklerini de açıkladı.

Sonuçların, iyi eğitimli annenin çocuğunda daha az zarar verici olduğunu, annenin eğitimi düştükçe okul öncesi anneden uzak kalmanın çocuk üzerindeki olumsuz etkisinin arttığı belirtildi.

Daha çok para daha az zaman

Araştırmada, "Annenin kazandığı para yükseldikçe de, anne-çocuk ilişkisindeki yoğunluğun düşmesinin verdiği zarar azalıyor. Yani bir anlamda, anne çocuğundan uzak kalmanın bedelini eve daha çok para getirerek tazmin etmiş oluyor" denildi.

Ancak araştırmacılara göre, annenin eğitim ve kazanç düzeyinin yükselmesi dezavantajı tümüyle ortadan kaldırmaya yetmiyor ve bu tür annelerin çocukları da annesinin ilgisiyle büyüyen çocuklara göre daha başarısız bir öğrencilik ve ilk yetişkinlik dönemi geçiriyor.

Yayın tarihi: 24.11.2003
298
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.