Mahmure

Çalışan anneler dikkat

Çalışan anneler dikkat

Uzmanlar, bakıcılar tarafından büyütülen bebeklerde özgüven duygusunun yeterli düzeyde gelişmediğini ve bebeklerin özellikle 3 yaşına kadar anne sevgisine büyük ihtiyaç duyduğunu belirtiyorlar.

Harran Üniversitesi (HRÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Himmet Karazeybek, AB ülkelerinde anne ve bebek sağlığına çok önem verildiği, buna karşılık Türkiye'de bu konunun yeterince önemsenmediğini söyleyerek, çalışan annelerin doğumdan sonra en az bir yıl ücretli veya ücretsiz izinli sayılması gerektiğini bildirdi.

Deneyimli bakıcıların dahi bebeğe annenin gösterdiği özen, dikkat ve sevgiyi gösteremeyeceğini kaydeden Karazeybek, şöyle dedi: "Bu nedenle anne sevgisi, bebeğin ruhsal ve psikolojik gelişimi için pahalı antibiyotiklerden bile daha etkilidir. Yeni doğan bebeğe bizzat annesi tarafından bakılması sağlıklı ve özgüvenli bir kişilik gelişimi için büyük önem taşır. Bakıcılar tarafından büyütülen bebeklerde özgüven duygusu yeterli düzeyde gelişmiyor.

Almanya'da, doğum sonrası çalışan annelere 18 ay, Hollanda ve İsveç'te 3 yıla kadar asgari ücretle izin verilir. AB'ye uyum yasaları konusunda yapılanma çalışmalarını sürdüren ülkemiz, anne ve bebek sağlığı konusunda uluslararası standartları yakalamalıdır. Bu konu, insan hakları ve işkenceyi önleme çalışmaları kadar önemlidir."

Yayın tarihi: 24.12.2003
284
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.