Mahmure

Bir tıkla iş bulun

Bir tıkla iş bulun

İnternet, artık istediğiniz alanlarda kolayca iş başvurusunda bulunma imkanı sağlıyor. Güvenilirliği kanıtlanmış kariyer sitelerinden, kimliğinizi açıklamadan sadece özgeçmişinizle kendinize uygun bir meslek seçebilirsiniz.

İnternet aracılığıyla iş aramak son yıllarda çok sık tercih edilir oldu. Bunda kişıye kazandırdığı zamanın ve istenilen özellikteki mesleklerin sistem tarafından kolayca listelenmesinin de etkisi var. Yani siz kişisel bilgilerinizi ve bu doğrultuda talep ettiğiniz işleri sisteme giriyorsunuz. Tabii, tüm bunların ön şartı olarak siteye üye olmanız gerekiyor. Masanın diğer tarafındaki işverenler ise kendilerinde toplanan özgeçmişleri acilen inceleyip, karar veriyor.

Yani sonuç itibariyle hem iş arayanlar hem de işverenler karlı çıkıyor. İnternette tarafları ortak platformda buluşturan iş ve insan kaynakları sitesi yeni-bir.com ürün geliştirme sorumlusu Nida Öğütveren'den basında bulunduğu yeni-bır.com'da iş bulmanın yöntemleri konusunda bilgi aldık. Öğütveren, öncelikle sitelerine üye olmak şartı aradıklarını belirtiyor: "Üye olduktan sonra site üzerinde size özel bir kayıt oluşturuluyor. Kullanıcı adı ve şifrenizle kendi bilgilerinizi ve özgeçmişinizi sisteme giriyorsunuz. İnsan kaynakları uzmanlarınca hazırlanmış formu dolduruyorsunuz. Zaman içinde değişen bilgilerinizi güncelleme şansına sahipsiniz. Size ait belgeler burada asla kaybolmuyor. Ve site, sizi gelişmelerden haberdar ediyor. İsteklerinize uyan yeni bir ilan olduğunda bunu size e-posta ile gönderiyor".

Öğütveren, kariyer sitelerine neden bu kadar talep olduğunu ise şöyle açıklıyor: "Herhangi bir firmaya faks çekerek ya da postayla başvurmaya kalksanız, o faksın veya mektubun ilgili kişilere ulaşacağından emin olamazsınız. Kaybolabilir ya da silik çıkabilir. Sanal ortamda böyle bir risk yok. Özgeçmişiniz anında ilgili kişilerin posta kutusuna düşüyor. Hatta size de hemen 'e-postanız ulaşmıştır' mesajı geliyor".

Siteleri doğru seçmek şart!

İşler bu kadar hızlı yürüyünce ve talep bulunca, son birkaç yılda kariyer sitelerinin sayısında da ciddi bir artış oldu. 50'nin üzerinde kariyer sitesi var ama en çok 10 tanesi kullanılıyor. Güvenilirliğini test etmek için ise sitelerin kimler tarafından hazırlandığının öğrenilmesi şart. Sitede kaç ilan olduğu, şirketler hakkında bilgi olup olmadığı da önemli bir ayrıntı. Bu tip bilgilerin olmaması sitenin sık sık güncellenmediği anlamına geliyor. Ayrıca sitede ne kadar ilan ve aday olduğuna da bakmak gerekiyor. Bazı siteler ise meslek gruplarına göre iyice özelleşiyor. Bir de kimliğinizi gizli tutarak başvurduğunuz siteler var. Bunlardan biri de secretcv.com. İş arayanlar, siteye girerek bir rumuz ve şifre altında kendilerini ait bilgileri dolduruyorlar. Zorunlu bilgiler, başvuran kişinin aradığı iş konusunda işverenlerin gereksinim duyacağı tüm bilgileri kapsıyor. Zorunlu olmayan bölümde ise kişisel bilgiler yer alıyor. Böylece iş arayan kişinin kimliği kendi uygun görmediği sürece öğrenilemiyor. İşlerinden memnun olmayanlara veya iş arayanlara duyurulur!

Kariyer siteleri

www.yenibir.com

www.kariyer.net

www.adecco.com.tr

www.tekadres.com

www.secretcv.com

www.insankaynaklari.com

www.loginit.com

www.turkcv.net

www.cvclub.net

www.kariyerdanisma.com


Kaynak: Elele

Yayın tarihi: 26.12.2003
460
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.