Mahmure

Bebeğin doğum anını ölümsüzleştirmek

Bebeğin doğum anını ölümsüzleştirmek

Alev Durmuşoğlu, Türkiye'de sadece 5 kişinin profesyonelce yaptığı bir mesleğe sahip. O ödüllü bir doğum fotoğrafçısı. Şimdiye kadar futbol ve iş dünyasından da olmak üzere, yüzlerce ailenin bebeklerinin doğumuna şahit oldu ve o özel anları ölümsüzleştirdi...

Güncellenme tarihi:
Bebeğin doğum anını ölümsüzleştirmek

Doğum fotoğrafçılığı nedir bilmeyenler için, kısaca özetler misiniz?

Doğum fotoğrafçılığı, daha doğrusu doğum fotoğrafı, bebeğin doğduğu güne ait, her anının, kare kare, ilklerinin belgelenmesidir. İlk doğum anı, ilk muayenesi, annesiyle ilk karşılaşması, ilk emzirme, ilk banyosu, hayatının 2,5 senesini birlikte geçireceği ilk bezinin bağlanması...

Genelde baba adayları doğum fotoğrafı denildiği zaman bir tereddüt ediyorlar, nedir acaba bu diye. Hiçbir şekilde annenin herhangi bir mahrem görüntüsü olmaksızın, tamamen o günün hatıra fotoğraflarını çekiyorum.

Doğum fotoğrafçılığı yanılmıyorsam 2000'li yılların başında Türkiye'de profesyonel olarak yapılmaya başlandı.

Doğum fotoğrafçılığının geçmişi, profesyonel anlamda 5-6 sene öncesine dayanıyor, ve ben de 4 senedir yapıyorum bu işi, sanırım ondan öncesinde de yoktu. Tabi dünyada uygulanan, yapılan bir şeydi. Dünyadaki konsept, bizim Türk aile yapısına çok uymayacağı için, onlar biraz daha belgesel tarzda doğum fotoğraflarıydı. Biz biraz daha hatıraya uygun fotoğraflar çekerek doğum fotoğrafçılığını yürütüyoruz.

Bu işe öğrencilik yıllarında başladınız.

Evet, öğrenciyken başladım. Zaten öğrencilik de çok geç başladı. 25 yaşında üniversiteye girip 30 yaşında mezun oldum.

Yaşın hiçbir şey için engel teşkil etmediğinin en büyük örneklerindensiniz o konuda da.

"Hiçbir şey için geç değildir" çok klişe bir söz ama ben çok zor koşullarda üniversite sınavına girip, ondan önceki süreçte de çok zor bir orta okul, lise dönemi geçirdim. Bahçeşehir Üniversitesi Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı'nı burslu olarak bitirdim. Yaşlı bir öğrenci olmak aslında çok keyifli bir şeydi. Aynı zamanda yaşımdan dolayı da çalışma hayatına atılmak zorundaydım.

Doğum fotoğrafı çekmek ilk aklınıza nasıl geldi?

Doğum fotoğrafı, tesadüfen, tamamen bir ihtiyaçtan ortaya çıktı. Çevremdeki tüm arkadaşlarım, evli ve çoluk çocuk sahibi insanlar. Hemen hemen hepsinin birer çocuğu vardı ve ben çocukların hatıra fotoğraflarını çekiyordum, doğum günleri, gezmeler olsun. İkinci bebeklere karar verdiklerinde, hamileliklerini çekmeye başladım. E tabi hamileliğin de bir sonu var ve doğuma sıra geldiğinde, tamamen ihtiyaçtan doğum fotoğrafı çekmeye başladım. Belli bir süre geçtikten sonra hiç tanımadığım insanlar beni aramaya başladılar, bizim de doğum fotoğrafımızı çeker misin diye. Böylelikle profesyonelleşti iş...

Peki ilk doğum fotoğrafınız?


 Peki ilk doğum fotoğrafınız? Şahit olduğunuz ilk doğum muydu?

İlk doğum fotoğrafım 4 sene önceydi. Çok keyifliydi. Canlı olarak şahit olduğum ilk doğumdu. Daha önce internetten, televizyondan seyretmişliğim vardı. Ama birebir ameliyathane ortamında bulunmak çok farklı. Müthiş heyecanlandım. Çok heyecanlı girip, serinkanlı çıktım.

Anneler size nasıl ulaşıyor?

Genelde internet yoluyla ulaşıyorlar. İnternet sayfam (www.dogumfotosu.com) ve sosyal ağlar üzerinden, doktor tavsiyesi ile diğer arkadaşlarının tavsiyesi ile. Pek çok doktor muayenehanesinde ya da hastanede broşürlerim var.

Doktorlar bu işe sıcak bakıyor mu? Sizi doğumhaneye sokmayan bir doktor oldu mu hiç?

Şimdiye kadar olmadı. Doktorlar artık tanıyorlar doğum fotoğrafçılarını. Zaten doktorların tanıdığı bu işi profesyonelce yapan çok az kişi var. Dolayısıyla tanıdıkları ve güvendikleri için bir sorun çıkmıyor. Aksine doktorların da çok hoşuna gidiyor, çünkü senelerce bir sürü bebeğin doğumunu gerçekleştirmişler ama çalışırken bir kare fotoğrafları yok. Onlar için, işlerini yaparken görüntülenmek güzel bir şey.

Manevi bir tatmin aynı zamanda onlar için...

Tabii! Ben gidiyorum doktor muayenehanelerine, panolarda benim ya da diğer arkadaşlarımın çektiği doğum fotoğraflarını gördüğüm zaman, doktorların da çok keyif aldığını anlayabiliyorum...
 

Genelde annelerden mi talep geliyor, babalardan mı?

Genelde tabi ki annelerden. Anneler biraz daha duygusal yaklaşıyorlar, biz kadınlar hatıra fotoğraflarına çok meraklıyız. Ama eşinden habersiz ona sürpriz yapmak isteyen babalar da oluyor.

İki taraftan birinin istemediği ve onları ikna etmek zorunda olduğunuz durumlar oldu mu?

Tabi tabi çok oldu. Genelde, dediğim gibi, babalar ön yargıyla yaklaşıyorlar. Annenin mahremiyetine zarar verecek herhangi bir kare olur mu olmaz mı diye. Ya da "Benim de fotoğraf makinem var, ben de çekerim" diyen babalar oluyor. Hatta bununla ilgili güzel bir anım var, senelerdir anlatıyorum. İsim vermiyorum ama tabi kendileri her yerde seyrettiklerinde "Evet bu biziz" diyorlardır. Bir baba adayı kesinlikle istemedi, ben çekerim dedi. Kendisi de aslında fotoğraf çekiyor, profesyonel bir fotoğraf makinesiyle.

En sonunda şöyle anlaştık: Kendisi de doğuma girecek, o da doğumun fotoğraflarını çekecek, ben de çekeceğim. Yaklaşık 1 hafta sonra anne beni arayıp "İyi ki sizinle karşılaşmışız, eşim fotoğrafları bilgisayara aktarırken yanlışlıkla sildi" dedi. Telefonu kapattıktan yarım saat sonra baba aradı. "Çektiğim fotoğraflar o kadar kötüydü ki, eşime gösteremedim bile, sildim dedim" dedi. "Lütfen aramızda sır olarak kalsın" dedi. Tabi sonradan bir araya geldiğimizde anladım ki, birbirlerine itiraf etmişler durumu, o yüzden rahatlıkla anlatıyorum şu an. Baba adayları başta soğuk bakabiliyorlar, ama herkes fotoğrafları gördükten sonra "iyi ki yapmışız" diyorlar.

Bebeğin dünyaya geldiği ilk an >>>


Fotoğrafları genelde siyah-beyaz mı çekiyorsunuz?

Dijital makineyle çekiyorum. Çektiğim fotoğrafları hem renkli hem siyah beyaz olarak aileye veriyorum. Bazı fotoğraflarda siyah beyazın tadı bir başka oluyor, bazı fotoğrafların da renkli olması gerekiyor. Ameliyathane fotoğrafları, kan faktörünü ortadan kaldırmak adına, siyah beyaz tercih ediliyor. Aile portrelerinde renkli, cıvıl cıvıl fotoğraflar daha iyi oluyor.

Bebeğin dünyaya geldiği ilk anı ve annenin onu kucağına aldığındaki ilk anı nasıl tarif edebilirsiniz?

İnanılmaz! Doğum zaten bir mucize. Bir kadının yüzünde görebileceğiniz en muhteşem ifade. Doğuma girmeden önce korku var, heyecan var, stres var, mutluluk var, sevinç var... Birbirine tezat bir sürü duyguyu aynı anda yaşayıp, doğuma girip, sonrasında kucağına 9 aydır beklediği bebeğini almak, çok muhteşem bir duygu. En çok keyif aldığım an, annenin ilk kez bebeğini gördüğü an. O anları hiç kaçırmamaya çalışıyorum ve kaçırmıyorum. Anne yüzündeki o ifadeyi ancak ikinci üçüncü doğumlarında yaşayabilir ancak. Muhteşem bir duygu...

Genelde işiniz ve duygularınızı karıştırmayın derler ama sizin için tam tersi geçerli sanırım...

Çok karıştırıyorum! Ağladığım oluyor, çok duygulandığım oluyor. Ama tabi işimi profesyonel anlamda yapmaya devam ediyorum. İlk zamanlar makinenin arkasına saklanıp gizli gizli ağlardım. Artık utanmıyorum, çünkü gerçekten çok duygusal anlar yaşanıyor. Duygulanmamak imkansız.

Doğum anının anne için özel olmasının yanı sıra, babalar için de çok özel bir yeri var. Babaların o sırada yaşadıkları anneninkilerle ne kadar benzeşiyor? Babalar neler yaşıyorlar?

Bir kere şunu çok net söyleyebilirim: Babalar her şeyden önce müthiş bir gurur duyuyorlar. Hem eşleriyle, hem bebekleriyle. Çok heyecanlı oluyorlar, çünkü 9 aylık süreçte her ne kadar eşine ilgi gösterse de, aslında çemberin çok dışında. Dışarıdan olaya dahil olmaya çalışıyor baba sürekli. Ama bebek gelip onu ilk kez kucağına aldığı an çok başka oluyor. Genelde babalar "Baba olduğumu, bebek biraz büyüyüp artık beni algılamaya ve tanımaya başladığında anladım" diyorlar. Babalar hem heyecanlı, hem stresli ama daha çok gururlu ve güçlü durmaya çalışıyorlar.

Şimdiye kadar kaç doğum fotoğrafı çektiniz?

Yaklaşık 600 doğum çektim. Meslek hayatına yeni başlamış bir doktorun, bir hemşirenin tanık olabileceği kadar doğuma tanık oldum. 600 doğumun 600'ü de birbirinden farklı bir heyecan...

Fotoğrafını çektiğiniz ailelerle sonradan görüşmeye devam ediyor musunuz?

Hem duygusal hem profesyonel anlamda görüşmeye devam ediyorum. Bazı bebeklerin 1 senelik gelişimlerini ay ay takip ediyorum. Genelde doğum günlerini de ben çekiyorum. Evlerinin oraya yolum düştüğünde mutlaka uğramaya çalışıyorum, sokakta karşılaşıyorum, çok hoşuma gidiyor. Geçen hafta sonu vapurda karşılaştım doğumuna girdiğim bir bebekle. Şu anda 6,5 aylık, Duru. Anneyi tabi çok tanıyamadım, toparlanmış, zayıflamış, genelde babaları tanıyorum. Doğumuna girip, o küçücük halini gördüğüm bebeklerin aylar sonra büyüyüp serpildiğini görmek çok güzel bir duygu.


Normal doğum mu, sezaryen mi? >>>

Hangi doğumu tercih ediyorsunuz: Normal doğum mu, sezaryen mi?

Öyle şeyler yaşıyorum ki, bir doğumdan çıktıktan sonra diyorum "Evet, kesinlikle normal doğum. Normal doğum şekli budur". Bazen çıkıyorum, "Yok yok sezaryen daha doğru" diyorum. Bunun doğrusu her anne adayına göre değişiyor. Doktora güvenmek gerek, kendisini çok iyi tanıması gerek, doktorun tavsiyelerine uymak ve hamileliğin gidişatına göre karar vermek gerek. Ama şu anki duygularımla ben doğum yapacak olsam, bana kızacaklar belki ama, Epidural sezaryeni tercih ederdim.

Bu kadar doğuma şahit olduktan sonra, hayata bakış açınızda nasıl değişiklikler oldu?

Çocukları çok seviyorum, çocuklar için bir şeyler yapmak istiyorum. Onların dünyaya ne gibi zorluklarla gelip, anne babalarının onların doğdukları gün nasıl özenle yaklaştıklarını gördüğüm anlar, zaten değerliler ama, çocukların çok çok değerli olduklarını öğretti. O yüzden sürekli çocuklar için bir şeyler yapmaya çalışıyorum. Bu çok başka bir duygu. Ancak mucize kelimesiyle anlatabileceğim bir şey. Tarifi imkansız...

Hayalinizde anne olmak var mı?

Tabi ki, her kadın gibi.. Şey derler genelde, "O kadar doğum gördün, korkmuyor musun?" Bir kere sonu çok güzel, herhangi bir ameliyat değil. Ne kadar sancı da çekilse, ne kadar sıkıntılı da olsa, ne kadar stresli de olsa, o bebeği anne kucağına aldığı an mutlaka o da sıkıntılarını unutuyordur. Ben de yaşadıklarımı unutuyorum ve o ana odaklanıyorum. O an bu kadar özel olduğu için, tabi ki benim de hayalim anne olmak.

Peki sizin doğumunuzu kim çekecek?

Diğer meslektaşlarımdan rica ederim diye düşünüyorum. Birkaç arkadaşım var, kesinlikle biz çekeceğiz diyen. Aslında çok talip var benim doğumumu görüntülemek için. Artık kısmet...

Şu anda İstanbul'da çalışıyorsunuz. Türkiye'nin her yerinden gelen talepleri nasıl karşılıyorsunuz?

İstanbul'da normal ve sezaryen doğumlara gidiyorum. İzmir, Balıkesir, Ankara ve Bursa'da normal doğumlarda, ya da benim aynı tarihte İstanbul'da sezaryen doğumum olması ve gidemeyeceğim durumlara, benim yerime gidecek güvendiğim arkadaşlarım var. Sezaryen olduğu sürece Antalya, Edirne, Trabzon, Antep, hepsine gittim ve gitmeye de devam ediyorum...

Bebeğin ne zaman geleceği tam olarak belli olmadığı için, doğumları kaçırmanız söz konusu oldu mu hiç?

Şimdiye kadar kaçırdığım bir doğum olmadı. Her an doğuma gitmeye hazırım. Annelerle konuştuğumuz zaman randevulaşıyoruz. Tarihleri net değilse bile şu tarihler arasında olabilir diye düşünüyoruz. Şu anda mesela beklediğim bir normal doğum var, dolayısıyla İstanbul'dan ayrılamıyorum. Anneyle beraber ben de doğumu bekliyorum.

Başka projeleriniz var mı?

Şu anda doğum fotoğrafı hariç kendimi yoğun olarak çocuk istismarına karşı mücadeleye ve çalışmaya verdim. İstismara uğrayan çocuklarla ilgili bir web sitesi oluşturduk, (www.benikoruyun.com) hem çocukları hem aileleri bilgilendirme yoluna gidiyoruz.

Alev Durmuşoğlu/Doğum Fotoğrafçısı

Yayın tarihi: 11.08.2009
1235
dahafazlası
YORUMLAR

tabiki görsel anlamda çok önemli bu anı ölümsüzleştirmek...ama iki yada üç poz için uçuk rakamlar istenebiliyor dolayısı ile ben kendi doğumumu video ile ölümsüzleştirenlerdenimmmm

gulumse7636 31.08.2009 11:46:02

dogum anının fotograflanması bencede cokgüzel,önceden yoktu bu işler artık var ve bu işi yapan arkadaşalara cook teşekkür ediyorum.benim fotolarımıda alev durmuşoglu cekti.kendisine cook tşk ederim.

hülya 27.08.2009 16:00:10

bence saçmalık.böyle şeyleri tastiklemiyorum tastiklememde.eskiden böyle şeylermi vardı arkadaşlar ya şeytanca şeyleri yaygınlaştırmayalım yaa.ilerde o baksa ne olacak bakmasa ne olacak dogum anına.çirkin bence

aaaa280 16.08.2009 23:10:41

bence çok güzel olsa gerek doğum anının fotoğraflanması. hem anne hem ileride büyüyecek bebek için. kimimizin küçüklük fotoğrafı bile elinde yokken bu müthiş bişey müthiş bi duygu bence.

SemmaCelebi 15.08.2009 13:46:56

Bence güzel bir duygu annelik helede doğum anını çekerek ölümsüzleştirmek,bu durumu takdir ediyorum.

BERİVAN21 12.08.2009 09:43:44

süper süper

Hüsyine Küsniye 12.08.2009 01:12:17

dikkatli okursanız annenin hiç bir mahrem bölgesini çekmeden bebeği çekiyorum diyor..bence çok güzel bişey..

hndm90 11.08.2009 23:59:25

amma geri kafalısınız yaa, o anı ölümsüzleştirmek gibi güzel bir şey var mı? yobazsınz yobaz... Allah siz ve sizin gibilerden korusun hepimizi!!!!!!!!!!!

misafir 11.08.2009 23:18:16

ilk benimde çok takdir ettiğim ebe olan sonradan fotoğrafçılık okuyan arkadaşım başladı sonra Alev hn kopya çekip devam etmiş sevgili arkadaşımız Şengül Pallıyı sevgiyle anıyoruz kendiside anne oldu artık

meltem ünal 11.08.2009 22:58:24

arkadaşalar ünlü olmaya gerek yok yada fotoğraf sanatcısı benim oğlumun doğumunuda saniye saniye kameraya aldı hemşireler :)

sdts 11.08.2009 22:34:44
DAHA FAZLA YORUM GÖSTER
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.