Mahmure

Bebeğin bakıcı parası şirketten

Bebeğin bakıcı parası şirketten

Çalışan çiftlerin en önemli sorunu çocuk bakımı. İngiltere'de şirketler kadınlara maaş dışında haftada 50 pound bakıcı parası ödüyor. Ayrıca evdeki gündelik sorunların çözümü için de özel çağrı merkezleri bulunuyor.

"Geçmişte insanlar çalıştığı için mutlu olur, 45 saat hiçbir şey söylemeden çalışırdı. Artık bir insana iş vermek yeterli değil." Accor Grubu İnsan Kaynakları ve Sürdürülebilir Gelişmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı John Du Monceau'ya göre dünle bugünün farkı kadınların iş hayatında daha fazla yer alması.

MCT Türkiye ve Eventus'un düzenlediği İnsan Kaynakları Konferansı için İstanbul'a gelen Monceau kendi hayatından da örnek veriyor: "Benim annem çalışmıyordu. Eskiden kadınlar iş hayatında bu kadar yer almıyordu ama artık herkes çalışıyor."

İş - özel hayat dengesi

Bir taraftan işin sizden beklentileri artarken, diğer taraftan aile kurmak, çocuk sahibi olmak istiyorsunuz. Özellikle 30 yaş düzeyindeki çalışanların en güncel sorunu iş ve özel yaşam dengesini kurmak. Du Monceau bu konuda firmaların geliştirdikleri çözümlerden birinin çocuklar için bakıcı parası ödemek olduğunu söylüyor: "Onlar işteyken, evde çocuklara bakan biri gerekiyor. İngiltere'de işverenler bu harcama için yasal zorunluluk olmamasına rağmen maaş dışında haftada 50 pound ödüyor. Bunu yapmak zorunda hissediyor yoksa çalışanlar evde kalır."

Bir başka uygulama ise çalışanların özel hayatlarındaki sorunların çözümünde yardımcı olmak için özel çağrı merkezlerinin kurulması. Du Monceau bu konudaki uygulamaları da şöyle açıklıyor:

"Örneğin bir firma belli bir üyelik ödemesi ile bir telefon hattı alıyor. Bu, çalışanların 7 gün 24 saat arayabilecekleri bir platform: Tamir, pasaportun kaybolması, doktor, evcil hayvanlar gibi her türlü şey için. Bunlarla uğraşırken işinizden ayrı kalırsınız. Benim firmam tüm bunları sizin için yapıyor. Çalışanın bir sorunu olduğunda işe gelmesi ve konsantre olması zor. Bu sistem onların sorunlarını çözerek motive olmaları ve kafaları rahat bir şekilde işe gelmelerini sağlıyor."

Yayın tarihi: 05.03.2005
468
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.