Mahmure

Başarının sırrı zamanı yönetmede

Başarının sırrı zamanı yönetmede

Çalışan bir kadınsınız. Belki her gün onlarca müşteriyle uğraşıyor, belki bir sürü proje hazırlıyorsunuz. Mesai saati bittiğinde ise elinizde yapmanız gereken bir sürü iş kalıyor. Bu da motivasyonunuzu etkiliyor. Çözüm ise hiç uzakta değil.

İş yaşamı engebeli bir arazi gibi. Her gün onlarca işle uğraşıyor hatta belki kapasitenizin üzerinde çalışıyorsunuz. Ama yine de ters giden bir şeyler olduğunu hissediyorsunuz. Mesai saati bittiğinde o gün yapmanız gereken pek çok işi yapamadığınız görmek, doğal olarak motivasyonunuzu düşürüyor, başarınızı etkiliyor.

Hele bir de bir ekip yönetiyorsanız, iki kere stres yaşıyorsunuz. Kara kara düşünmekten vazgeçip, zamanı doğru kullanmayı öğrenmek sizi bu stresten kurtarabilir. Çünkü başarılı zaman yönetiminde daha çok çalışmak değil, etkili ve amaçlara yönelik çalışmak esas.

Öncelikle yapmanız gereken şey, işlerinizi önem derecesine göre belirlemek olmalı. Masa üstü takvimi ve ajandalar bu konuda size yardımcı olabilir. En önemli işleri en verimli saatlerde yapmaya dikkat edin. Bilgiyi kolay ulaşabilecek biçimde saklayın. Zor işleri ertelemekten kaçının. Eve iş götürmek yerine, işi bitirince eve gidin.

Bireylerin ve toplumun yaşam tarzı, iş yapma yöntemleri ve biçimleri, yeteneği ve sahip olduğu kaynaklar farklı olabilir. Ama her iki konuda da sabit ve eşit olarak kullanıma sunulan bir şey var: Zaman!

Doğru işleri kısa zamanda yapmaya dikkat edin. Zamanın, kolay kontrol edilebilen bir şey olmadığını bilin. Başarı da, ertesi güne ne kaldığı değil, bugün neler yaptığınızla ilgilidir. Alışkanlıklarınızın da zamanı doğru kullanamama konusunda etkili olduğunu unutmayın. Etkili zaman yönetimi, bazı alışkınlıkların değiştirilmesi ve yeni alışkanlıklar kazanılması anlamına gelebilir. Bu sizi korkutmasın.

Zamanınızın ancak yüzde 60'ına hükmedebiliyor olduğunuzu her zaman hatırlayın. Geri kalan yüzde 40'ını ise kontrol dışı işlere ayırıyoruz. Her zaman 80 - 20 ilkesiyle hareket edin. Bu ilkede esas, zamanın yüzde 20'si ile işlerin yüzde 80'ini, kalan yüzde 80'i ile de yüzde 20'sini gerçekleştirebilmektir. Amaçlarınızı ve önceliklerinizi önem derecesine göre belirleyin ve sorunları biriktirmeyin.

Yukarıdaki noktalara dikkat ederek zamanı doğru kullanmak elinizde. Unutmayın, sadece birazcık dikkatli olmalısınız hepsi bu...
Yayın tarihi: 25.10.2004
335
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.