Mahmure

Başarının ruhu zarafette

Başarının ruhu zarafette

Mutluluk psikolojisi uzmanı Robert Holden, başarının kişinin kendini tanıyıp sonuçta mutluluk odaklı çalışmasıyla elde edebileceğini savunuyor. Ona göre; gerçek hedeflerin yaratılmasında, sakinlik ve iç dinleme önemli. Daha az hiperaktif olup, başarımızla eğlenmeyi bilmeliyiz.

Daha hızlı ve yoğun çalıştıkları halde performansını ve başarısını artıramayan şirketler şu sıralar yurtdışında 'Başarının Zekâsı' eğitimlerinden geçiyor. Eğitimlerde amaç başarının önündeki engellerin kaldırılıp kazanan stratejiler yaratılması.

Başarının Zekâsı kitabının yazarı Robert Holden, bu zekânın akla dayalı ve mutlu olma psikolojisi üzerine kurulu olduğunu söylüyor. Başarının zekâsının kişinin kendine sorduğu doğru sorularla ilgili olduğunu ifade eden Holden, "Neye değer veriyorum? Ne olmak ve ne yaratmak istiyorum? Bu sorulara alınan cevaplar anlamlı ve yerine getirilebilir sonuçlara ulaşmak için çok önemli" diyor. Başarı zekâsının hayatı daha eğlenceli hale getirdiğini belirten Holden, "Bu mutluluğa ulaşmayı sağlayacak, kişinin kendini, ilişkilerini ve gerçek hedeflerini tanımlamaya yardımcı oluyor" diyor.

Human Resources dergisinin ev sahipliğinde 7 - 8 Haziran'da Ceylan Inter-Continental'de düzenlenecek Eğitimciler Zirvesi'nin ana konuşmacılarından biri olacak Holden, Milliyet Kariyerim'in sorularını yanıtlarken, aşırı meşguliyetin aslında başarısızlığın göstergesi olduğuna dikkat çekiyor. "Daha önce hiç olmadığımız kadar meşgulüz, daha fazla ve daha hızlı iletişim kuruyoruz ve henüz çok az mutluyuz. İşlerin içine gömüldükçe dışarıyla ve diğerleriyle bağı koparıyoruz. Yapacak çok işimiz var ama bunların hepsi 'daha az' anlamına geliyor" diyen Holden, başarının zekâsının bu manik toplum ve meşgul jenerasyon içinde gerçekten ne istediğimizi ve neden bunları yaptığımızı ortaya çıkaran bir sistem olduğunu belirtiyor.

Anlamlı bir başarı yaratmak için kişinin kendi vizyonunu, alışkanlıklarını anlaması gerektiğini vurgulayan Holden, "Mesela meşguliyet... Meşguliyet gerçek başarı yolundaki yetersizliği gösteriyor. Daha az hiperaktif olmayı ve daha fazla stratejik olmayı öğrenmeliyiz. Başarı yaptığımız şeyin yeterli olmasıyla ilgili değil, yaptığımız şeyin değerli olmasıyla ilgili" diyor.

Meşguliyet, ölmek üzere olanların işi

Holden'a göre yedi konu başarının kazançlı ve keyifli olması için tam bir resim çiziyor:

1. Başarının tanımı = Vizyon: Manik bir toplumda yaşıyoruz. Bu toplumda vizyon, ihtiyaçları denetleyip başarıyı tanımlıyor. Başarı için işlerin içine gömülmeye ve zamansız kalmaya gerek yok. Meşguliyet sadece yorgun ve ölmek üzere olan organizasyonları yönetiyor.

2. Başarının psikolojisi = Potansiyel: Dikkat edilmesi gereken nokta ortaya çıkarılmasında bireysel anlamanın önemini kavrayıp, iç diyalogların üstesinden gelerek gerçek başarı deneyimi edinmek.

3. Başarının hedefi = Akıl: Doğru amaçları açaklamaya yardımcı olmak, kişinin kendi gerçek amaçlarını keşfetmesini sağlamak.

4. Başarının kalbi = İlişkiler: İlişkilerin ve iletişimin gücünü ispat edip, tek başına başarınının efsane olduğunu ortaya çıkarmak.

5. Başarının gölgesi = Cesaret: Değişimin korkularını alt edecek ihtiyaçları gözden geçirmek, tüm başarı ve davranışlardan kişisel yenme davranışını öğrenmek.

6. Başarının ruhu = Zarafet: Sakinliğin ve iç dinlemenin gerçek hedeflerin yaratılmasında nasıl önemli olduğunu göstermek ve başarımızla eğlenmemizi sağlamak

7. Başarının amacı = Rönesans: Net hedefleri tanımlayıp, korkuları alt edip, mutluluğun, gerçek kimliğin ve asıl başarının yaratılmasında ilham ve sunumun anahtar malzemeler olduğunu belirlemek.
Yayın tarihi: 30.05.2005
404
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.