Mahmure

Başarılı olmayı kim istemez!

Başarılı olmayı kim istemez!

İş hayatındaki başarı hepimiz için önemli. Çok çalışarak, okuldaysak notlarımızı yüksek tutarak veya seminerlere katılıp yetkinliklerimizi artırarak kapıları aralamaya çalışırız. Peki gerçekten işleyen demir ışıldıyor, erken kalkan da yol alıyor mu? Başarı hakkında söylenenler ne kadar doğru?

Çoğu insan iyi bir gelecek için hayatlarında başarıyı arar. Ama bunlardan kaçı gerçekten başarıyı yakalamıştır? Eğer bilgi bir güçse, başarı için sizden beklenenleri bilmeniz gerekiyor. Peki nasıl? Gözlemleyerek ve sorular sorarak... İnsanların başarı için farklı görüş ve yorumları var. Muhtemelen, başarı hakkındaki kimi klişeleri hepiniz duymuşsunuzdur. Bunlardan bazıları doğru olabileceği gibi yanlış yönlendirici de olabiliyor. Peki kariyer yolculuğunda başarıyı sağlayacak görüşlerden hangisi mit, hangisi gerçek? Yazar Sue Morem "how to get a job and keep it" isimli kitabında başarı üzerine söylenen mit ve gerçekleri sıralamış. İşte size çoğumuzun da inandığı başarıyla ilgili görüşler:

Çok çalışmak yeterli değil
Ağır ve yoğun çalışan birçok insan hedeflemiş olduğu başarı seviyesini yakalayabilmiş değil. Eğer tüm gününüzü başarılı olacağım diye yoğun çalışarak ve mesailere kalarak geçiriyorsanız, günün sonunda mutlaka bitkinsinizdir. Eğer bu tür bir çalışma şekli sizin için başarının ilk anahtarıysa, onu elde etmek de o kadar zor olacaktır. Tek yaptığınız "çok fazla" çalışmaksa, aslında kendinizi hiç de başarılı hissetmemeniz doğal. Çünkü kendinizi başarılı olmaya değil, çok çalışmaya odaklıyorsunuz. Başarılı insanların çoğu bir plan ve program dahilinde çalışırken, kişisel gelişimlerine de vakit ayıran insanlar. Kim olduğunuzun, yaptığınız iş kadar önemli olduğunu unutmayın.
Yayın tarihi: 01.05.2007
923
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.