Mahmure

Başarılı olmak istiyor musunuz?

Başarılı olmak istiyor musunuz?

Başarılı olmak için ne yapmak lazım? Bu soruya farklı pek çok cevap vermek mümkün. Altın Kitaplar Yayınevi'nin yayınladığı "Başarılı İnsanların 100 Sırrı" adlı kitap, 100 cevap birden veriyor.

Kariyer ve iş alanında başarıyı sorgulayan kitaplar, bu konuda yönteme ihtiyacı olanlar için değişik açılımlar getirebiliyor. "Başarılı İnsanların 100 Sırrı" adlı kitap, 100 maddede topladığı kıssadan hisselerle, başarılı olmak için gereken özellikleri anlatıyor. Kitaptan bazı maddeler şunlar:

Yeterlilik hissi

İş yaşamındaki performansınızı geliştirmeye yönelik ilk adımın işin kendisiyle ilgisi yoktur, tersine bu tümüyle özgüveninizin geliştirilmesiyle ilgilidir. Aslında on kişiden sekizi iş performanslarından çok dış görünüşleriyle değrelendirilir. Yeterli olmak için önce özgüveninizi pekiştirin.

Çalışmak

Çok çalışmak değil, verimli çalışmak önemlidir. Verimsiz bir çaba insanı yıldırdığı gibi, başarısızlığı da garantiler. Enerjinizi doğru yerde ve doğru zamanda kullanın.

Zafer

İnsanın hedeflerinin peşinden gitmesi, yap-boz parçacıklarını bir araya getirmeye benzer. Bir an önce mutlak sonuca ulaşmanın yollarını ararken hedefinize dğru ağırama emin adımlarla ilerlersiniz. Küçük başarılarınız hafife almayın, her başarının yap-bozun bir parçası olduğunu unutmayın. Başarılarınız yeni başarılarınızın ilk adımı olsun.

Öğrenmek

Kişilik farkları, duruma yönelik farklı kavrayışlar, iş ortamında sanıldığının aksine verimi artırır. Benzerlerinizle uyumlu bir çalışma belki huzurlu bir ortamı sağlar ama farklı insanlarla yaptığınız çalışma size yeni şeyler öğretir; yüzde yüz sizden farklı olsa bile. Bırakın karşıtınız size yeni şeyler öğretsin.

Mantıksızlık

Sorunu anladığınızda üzerinde düşünerek en uygun çözümü geliştirmek mümkün. Ancak, insanlar zaman zaman mantıksız kararlar alabilir. Fikirlerinizi mantıksızlık karşısında savunmaya hazır olun.

Savunma

En iyi savunma dinlemektir. Eleştiriye karşı savunmada kalmanın bir yararı olmaz. Eleştirinin kapsadığı olumlu etkileri görmezden gelmeyin ve yeteneklerinize güvenin. Aşırı savunmacı olanlar, herkesten fazla konuşmak, konuşmacıların sözünü kesmek ve yeni görevlere çok daha yavaş uyum sağlamak gibi özellikler de taşırlar. Eleştiriden öğrenin.

Düzen

İşleri düzen iç inde yapın. Bir sandviç hazırlarken bile belirli bir sıra izlersiniz. Kariyer planınızı yaparken ve uygularken de bir düzen izleyin. Hedeflerinize ulaşmak istiyorsanız, tıpkı adım atar gibi sıralı davranışlar sergileyin.

Fırsat

Bir gazetede gördüğünüz ilan hayatınızı değiştirebilir. Meslek araştırmacılarına göre, profesyonellerin yüzde seksen üçü, şansın mesleklerinde çok önemli bir rol oynadığına ve beklenmedik fırsatlara her zaman açık olmaları gerektiğine inanıyorlar. Siz de küçük rastlantıların büyük işler başarabileceğine inanın.

Ders

Düş kırıklıkları bir şeyler öğrenmek için harika birer fırsattır. İşler istediğiniz gibi gitmediğinde bundan ders almayı öğrenin.

Can sıkıntısı

Canınızı sıkan bir iş yapıyorsanız, işinizle ilgili başarınız da hissettiğiniz can sıkıntınız oranında düşecektir. Sıkıntının olmadığı yerde motivasyon olmaz.
Yayın tarihi: 25.08.2003
579
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.