Mahmure

Bana göre işiniz var mı?

Bana göre işiniz var mı?

Bir iş görüşmesinde müdürün gözüne girmek kolay değil. Çok hazırlanmak veya hiç hazırlanmamak, fazla konuşmak, kısa kelimelerle yanıt, coşkusuz ruh hali ve abartı beğenilmiyor.

İş görüşmesinde en zoru doğru iletişim kurabilmek...

ABD'de özel iş bulma kuruluşu CareerBuilder tarafından işverenler nezdinde yapılan bir araştırma, iş görüşmesi sırasında adayların yaptıkları en önemli hataları ortaya koydu.
İş görüşmesine gidenlerin yaptığı bir numaralı hata, işverenle yanlış iletişim kurmaları. Bazıları önceden hazırladıkları konuşma tarzı ve ses tonuyla mülakat yaparken, bazıları da sadece tek kelimelik yanıtlarla konuşuyor. Araştırmaya göre, iletişim hatası yapanlar bazen yanıtlardan çok kişisel sorunları ve sosyal yaşamlarıyla ilgili gereksiz bilgiler anlatırken, bazıları da fazla samimi cevaplar veriyor.

Kimileri eski patronlarından şikâyet ediyor, kimileri de önce para ve çalışma saatlerini soruyor. "Annem bir iş sahibi olmamı istediği için buradayım" gibi konuşmalar da zararlı olabiliyor.

Görüşmeye cep arası

İş görüşmesine girenlerin en sık yaptıkları ikinci hata, hazırlıksız gelinen mülakat ve iş başvurusu yapılan iş ve şirketin niteliği hakkında bilgisizlik. Patronların şikâyet ettiği bir başka hata da, mülakatçıların randevuya geç gelmeleri ve cep telefonlarıyla konuşarak sık sık görüşmeyi bölmeleri.

Adayların arasında çocuklarıyla birlikte iş görüşmesi yapmaya giden ya da görüştüğü müdüre karnının acıktığı için çabuk olmasını söyleyen veya bir sandviç çıkarıp yemeye başlayanlara da rastlanıyor. Mülakatta davranış biçimine çok önem veren işverenler, tırnaklarını yiyen veya çok kahve içmiş gibi sinirli duran adaylara dayanamadıklarını da sözlerine ekliyor.

Kendini beğenmiş ya da şirketin kendisini işe almakla büyük kazanç sağlayacağı havasında olan adaylar da özellikle antipati topluyor.
İşverenlerin coşkusuz adaylardan da hoşlanmadıkları belirlendi. İş görüşmesine giren birçok müdür, adayların konuşma için hiç enerji harcamamasından ve ilgi göstermemesinden yakınıyor.

İş görüşmesine uygunsuz kıyafet ve makyajla gelmek de iş başvurusu yapanların bir diğer hatası. İş görüşmesine katılan müdürler, acayip görünüşlü, dövmeli, yüzünde piercing bulunan, parlak boyalı saçlar ile vücut temizliğine önem vermeyen adaylardan şikâyet ederken, iş görüşmesine ayakkabısız, kirli tırnaklar, blucin ve tişörtle gelen, kalçasını açıkta bırakan yırtmaçlı etek giyen, mülakat boyunca güneş gözlüğüyle oturan, hatta sarhoş halde mülakat yapanlar olduğunu söylüyor.

Abartanlar kaybediyor

Araştırma sonuçlarına göre, iş görüşmelerine giren müdürlerin şikâyet ettiği bir diğer konu da, yalan ve samimiyetsizlik. Başarılarını abartan ve bilgi düzeyleri konusunda yanıltıcı bilgi veren adaylar baştan kaybediyor. Araştırmada ilginç örnekler de var. Örneğin bir aday, görüşmeye girdiği ofisten bir şeyler çalıp çıkmış.
Yayın tarihi: 25.04.2005
1044
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.