Mahmure

Ayna ayna söyle bana, senden yalancı var mı bu dünyada?

Ayna ayna söyle bana, senden yalancı var mı bu dünyada?

Kadınlar ilişkilerinde, kendi hayatlarında ve daha birçok konuda neden yalan söylüyor?

Güncellenme tarihi:
Ayna ayna söyle bana, senden yalancı var mı bu dünyada?

Kendimize, arkadaşlarımıza, kocamıza, patronumuza ve diğer birçok kişiye neden yalan söyleriz? Daha iyi hissetmek için mi? Daha iyi olduğumuzu kanıtlamak için mi? Kendimizi kandırmak için mi?

Yalan söyleme konusunda en çok şikayet ettiğimiz şey erkeklerdir. Kocamızın ya da sevgilimizin bize olan yalanlarını yakaladığımızda öncelikle onlara nedenini sorarız. Erkeklerin yalan söyleme eğilimlerinin fazlalığından yakınırız. Peki, kadınlar yalan söylemez mi?

Gündelik yaşamın getirisinden dolayı artık birçok kadın çalışıyor ve hedeflerine ulaşmak için günlerini harcıyor. Yapılan bir araştırmaya göre, kadınların en çok yalan söyleme sebeplerinden biri kendilerini iyi hissetmek ve hayal ettiği yaşamı kurgulayıp orada yaşıyormuş gibi görünmek olduğunu dile getiriyor.

Hayal edilen yaşam arasında ilk sırayı evlilikleri ve ilişkileri oluyor. Kadınların çoğu özellikle arkadaşları arasında ilişki içinde yaşadıkları sorunları saklıyor ve her şey mükemmelmiş gibi yaşamaya devam ediyorlar.

Yalan konusunda bir diğer konu ise kilolar. Her zaman vermemiz gereken 5 kilo vardır ya da kilo aldığımızı kabullenmek yerine şişkin olduğumuzu öne süreriz. Bu konuda yapılan araştırma, kadınların %68’inin kiloları hakkında yalan söylediği gerçeğini ortaya koyuyor.
Kadınların neden yalan söylediği ise, kendi durumları için bir fayda sağlanacağını düşünmeleri, karşı tarafın duygularını incitmeme isteği ve her şeyi ile anlatılmayan gerçekleri yalan olarak görmedikleri. Bununla beraber kadınlar aslında sıklıkla yalan söylemeyi yanlış bulduklarını, çok fazla yalan söyleme yeteneklerinin olmadıklarını ve kötü biri olmaktan çekindiklerini dile getiriyor.

Yayın tarihi: 09.07.2012
634
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.