Mahmure

Ayağınızı denk alın

Ayağınızı denk alın

Yanlış kişilerle muhattap olmak ya da kompleksli kişilerin tuzağına düşmek tüm kariyerinizi etkileyebilir. Bu nedenle iş yerinde yapacağınız ya da söyleyeceğiniz şeyleri ilk önce düşünün sonra harekete geçin...

Bugünlerde iş dünyası o kadar acımasız ki her an yaptığınız ufak bir yanlışlık yüzünden işinizden olabilirsiniz. Tabii bu yanlışlıklar sadece işle ilgili de olmuyor, patronunuzun size karşı hissettikleri, konuşmanız, davranışlarınız hatta ve hatta giyiminiz...Bu nedenle iş yerinde hareketlerinize biraz daha dikkat etmeli ve şu 5 hareketi yapmamalısınız:

1. İşten kaçmayın

Birlikte çalıştığınız arkadaşlarınızın sizin yardımınıza ihtiyacı olduklarında onları başınızdan atmayın. Unutmayın ki işyerinde ne yaptığınız değil, ne kadar çok iş yaptığınız önemlidir. Herkes kendi görevinden başka görevlere de yardım etmeli. Bu sizin iyi bir eleman olduğunuzu gösterir.

Tabii bu size söylenen her şeye "evet" demeniz anlamına gelmiyor. Örneğin sizden bir yardım istendiğinde "şu an meşgulüm, birazdan yardım edebilirim" diyebilirsiniz.

2. Her şeyi kişiselleştirmeyin

Kadınlar iş seçimlerinde genelde kendi sevdiklerini ya da sevmediklerine göre karar vermek isterler. Örneğin bir toplantıda patronunuz sizin söylediğiniz düşünceyi beğenmediyse, hele bir de kadınsa, bu sizi sevmiyor anlamına gelmez. Tabii ofis içinde bazı çekişmelerin olması doğal fakat unutmamalısınız ki dünya sadece sizin etrafınızda dönmüyor.

İşyerinde olan olayları kendinize özellikle yapılmış gibi düşünmemeye çalışın. Böyle düşünürseniz kendinizi mutsuz edersiniz.

3. İş yaşamını özel yaşamınızla karıştırmayın

İşyerinde tabii ki arkadaşlarınız olacak fakat bu ilişkiler iş yaşamınıza yansırsa işinizi kaybetmenize dahi neden olabilir. Örneğin sizden üst düzey kişilerle çok samimi arkadaş ya da sevgili olursanız bu ilişkiyi işyerine taşımamanız gerekir. Unutmayın ofiste aşkların sonu ya hüsranla ya da evlilikle biter.

4. Mükemmel olmaya çalışmayın

Her zaman en iyi olmak sizi iki adım arkaya atar. Eğer hiç hata yapmıyorsanız bu birşeyler yapmaya çalışmıyorsunuz demektir. Ve eğer hata yapmaktan korkuyorsanız bu da risk almadığınızı ve yeteneklerinizi geliştirmediğinizi gösterir. İşyerinde yeniliklere açık olun, merak ettiklerinizi sorun ve öğrenin.

5. Boy aynasına bakmayı unutmayın

İşyerinde kendinize bakmanız önemlidir. Bazı yöneticiler kendine bakan insanlarla çalışmak isterler. Çünkü kendine özen gösteren kişi işine de özen gösterir. Bu nedenle ayakkabılarınızı parlatmalı, tırnaklarınızı ojelemeli ve o sakızı ağzınızdan çıkarmalısınız. Bu arada giyindiğiniz o bikini gibi bluzları da kumsal için saklamalısınız.
Yayın tarihi: 27.08.2003
311
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.