Mahmure

Ayağını patronuna göre uzat!

Ayağını patronuna göre uzat!

Hepimiz farklı sektörlerde, farklı ofislerde, farklı şartlar altında çalışıyoruz. Fakat asıl kriterimiz, nasıl bir patronla çalıştığımız!

Çoğumuz, günümüzün yarısını iş yerinde geçiriyoruz. Dolayısıyla, bu zaman dilimi içinde rahat, mutlu, güvenli, üretken ve enerjik olmamız son derece önemli. Tabii bunda belirleyici olan bir sürü etken var; ofisimizin yerinden ve dekorasyonundan tutun da, iş arkadaşlarımıza, çalışma koşullarına ve aldığımız maaşın tatmin ediciliğine kadar... Fakat kabul edelim, bütün bu etkenlerin başında patronumuzla aramızın ne kadar iyi olduğu geliyor. Nasıl ki biz iş hayatında kendi karakterimizi ister istemez ortaya koyuyorsak, yönetici pozisyonundaki insanlar da kendi karakterlerini ofise taşıyorlar; her ne kadar soğukkanlı davranmaya ve suratlarında demir bir maskeyle gezmeye çalışsalar da... Dolayısıyla, her patrona aynı şekilde davranarak en iyi sonucu elde etmek mümkün değil. Kariyer koçları bu konuda kapsamlı bir araştırma yapmışlar ve hangi patrona, nasıl davranılması ve aynı şekilde nasıl davranılmaması gerektiğini belirlemişler. İşte size yardımcı olması adına, nazı yönetici tipleri ve onlarla nasıl iletişim kurmanız gerektiği konusunda küçük ipuçları...

Süperstar
Onu yalnızca bir kez görmüş olanlar bile, yöneticiliğini sergilemekten ne kadar hoşlandığını anlayabilirler. Çok uğraşmış ve sonunda başarmıştır, bu başarının tadını çıkarmak en doğal hakkıdır. Çalışanlarının başarısını da kendi başarısı gibi görme eğiliminde olduğundan, sizin fikirlerinizi kendi fikri gibi satmakta tereddüt etmez. Bu tür patronlar, kendi yöneticilik cazibelerinin büyüsüne kapılmış kişilerdir. Onları bu tatlı rüyadan uyandıranların da anında ipi çekilir. Genellikle çevreleri, egolarını acıktıkça bekleyen birtakım statü hayranlarıyla çevrili olur. Öncelikle, asla o güruhun içine girmemelisiniz. Unutmayın ki sizim sorumluluğunuz patronu yıkayıp yağlamak değil, işinizi en iyi şekilde yapmak. Ortaya çıkardığı işler hakkında sadece sadece olumlu değil, aynı zamanda altyapısı sağlam yorumlar yapın. Gerçek fikirlerinizi söyleyin, çünkü haybeye övgü sizi hiçbir yere götürmez. Kendi yaratıcılığınızla onunkini karşı karşıya getirmemeye çalışın, bu tehlikeli olabilir. Fikirlerini desteklerken bir yandan da zenginleştirin. Böylece onda pozitif bir izlenim bırakabilirsiniz.
Yayın tarihi: 16.04.2007
709
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.