Mahmure

Aranan eleman mısınız?

Aranan eleman mısınız?

Hem iş hayatına yeni atılacak olanlar, hem de kariyerini geliştirmek isteyenler için "aranan eleman" olmak önemlidir.

Çünkü aranan elaman olmak size terfi, maaş artışı veya beklemediğiniz iş teklifleri olarak geri dönebilir.

İş yaşamına yeni atılmış olanlar veya çalışan ancak bir yandan da kariyerini geliştirmek isteyenlerlerin ortak amacıdır "aranan eleman" olmak. Başarılı ve aranan bir kişi olmak size hem duygusal, hem de kariyer gelişimi açısından çok olumlu fırsatlar sunar. Halihazırda çalışıyorsanız ama maaş artışı, terfi gibi konularda bazı sıkıntılar yaşıyorsanız düşünün. Belki de henüz kendinizi yöneticinize farkettiremediniz. Peki bunu nasıl başaracaksınız? Aşağıdaki ipuçları size yardımcı olabilir.

Yardıma ihtiyacınız yok!

Büyük firmalarda farkedilmeyi başarmak önemlidir ama zordur. Kendinizi farkettirmek istiyorsanız, birinci adımın istikrarlı bir performans göstermek olduğunu hatırlayın. Çünkü bütün zamanını farkedilmek için harcayan bir çalışan, yöneticilerin gözünde değer taşımaz. Farkedilmek için yardıma ihtiyacınız olmadığını unutmayın. İlk adımı iş arkadaşlarınıza, problemlerini çözmede yardımcı olarak atabilirsiniz. Böylece sorun çözmede aranan kişi olabilirsiniz. Üstelik sizin herhangi bir sorununuz olduğunda da etrafınızda başvurabileceğiniz kişiler olur. Liderlik konusunda istekli olmak ve bunu belli etmek de işinize yarayabilir. Hatta işinizle ilgili olumlu düşüncelerinizi ve kendinizi geliştirmek adına yaptığınız planlardan arkadaşlarınıza da bahsedebilirsiniz. Kendinizle fazla övünmeden, geçmişteki başarılarınızdan bahsetmek de etkili olacaktır. Eğer işe yarayacağını düşünüyorsanız, fikirlerinizi yöneticinizle paylaşmaktan çekinmeyin. Kimbilir belki de fikriniz sayesinde kendinizi bir anda terfi etmiş bulursunuz. Hatta fikri uygulama aşamasında da görevlendirilebilirsiniz.

Başarı hikâyeleri

Kendi alanında büyük başarılara imza atmış ve işinde yükselmiş kişilerin başarı hikâyeleri de, kariyer gelişiminizde önemli rol oynayabilir. Hatta yakınınızda bu tarz ulaşabileceğiniz kişiler varsa, size ne tip yardımları olabileceğini sorabilir, onların yaratıcı fikirlerini inceleyerek, kendi yaratıcılığınızı nasıl geliştirebileceğinizi öğrenebilirsiniz. Bu arada kendi fikirlerinizi açıklamak ve tartışmaktan da kaçınmayın.

İşinizle ilgili eğitim seminerlerine, konferanslara, fuarlara ve toplantılara katılmak, sizi sadece çalıştığınız şirkette değil dışarıda da tanınma şansı tanır. Katıldığınız bu etkinliklerde tanıştığınız kişilerle belki daha sonra çalışma imkânına da sahip olabilirsiniz.

İlerleyen dönemlerde, seminerlerde konuşma yapmanız ya da yazı yazmanız konusunda alacağınız teklifleri de değerlendirin. Unutmayın, sahip olduğunuz iyi özellikler ve cesaret sayesinde farkedilmek hiç de zor değil.
Yayın tarihi: 25.09.2005
732
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.