Mahmure

Ana kuzuları daha başarılı

Ana kuzuları daha başarılı

Çocukluğunda el üstünde tutularak ana kuzusu gibi yetiştirilen erkekler hayatta daha başarılı olurken, 'delikanlı' gibi büyütülenler kendilerine güvensiz ve agresif oluyormuş.

Anasının kuzusu erkekler hayatta daha başarılıymış. Britanya'da yapılan bir araştırmaya göre çocukluğunda el üstünde tutulup anne kuzusu gibi yetiştirilen erkekler, ilerki yıllarda daha başarılı iş ve ilişkilere sahip oluyor. 'Delikanlı gibi' yetiştirilen erkekler ise aslında kendine daha güvensiz ve daha agresif.

Londra'daki Whittington Hastanesi'nde yaptıkları araştırmayı Kraliyet Psikiyatr Koleji toplantısında sunan Dr. Sebastian Kraemer, katı yetiştirilen erkeklerin aslında daha kırılgan olduğunu, erkek çocukların da kız çocukları gibi nazik yetiştirilmesinin erkeklere daha iyi sosyal yetenekler kazandıracağını söyledi.
Erkek çocuklar okumayı öğrenmekte güçlük, otizm, asperger sendromu gibi sorunlarla daha fazla karşılaşıyor. Ayrıca okulda daha düşük notlar aldıkları, depresyona yatkın oldukları ve intihara kızlardan daha meyilli oldukları biliniyor. Kraemer, "Ebeveyn erkek çocuklarının kasları dışında kırılgan bir yapısı olduğunu fark etmeli. Eğer gerçek bir erkek yetiştirmek istiyorsanız, oğlunuza kırılgan bir canlı gibi davranın, güçlü bir erkeğe dönüşecektir" dedi.

'Birer holigan olabilirler'

Erkek bebeklerin gelişimindeki en kritik dönemin, beynin hâlâ gelişmekte olduğu doğumdan sonraki bir ay olduğunu vurgulayan Kaemer, bu dönemde bebeklere ekstra özen gösterilmesi gerektiğini söyledi. Kraemer, "Erkek çocukları sert delikanlılar gibi yetiştirilirse, cömert, güçlü ve cesur erkekler yerine futbol holiganlarına dönerler" dedi. Erkeklerin rekabetçi ve bencil yetiştirildiklerini de savunan doktor, "Kendilerinin doğru olduğuna inandıkları şeyler konusunda inatçıdırlar ve bu davranışları da kolay değiştirilemez" diye konuştu.
Yayın tarihi: 15.07.2004
329
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.