Mahmure

Alışverişte iş teklifi alabilirsin

Alışverişte iş teklifi alabilirsin

Özellikle zincir marketlerin sık sık başvurdukları gizli müşteriler günde 80 - 100 dolar kazanıyor. Daha önce turizm sektöründe çalışmış uzmanların tercih edildiği 24 saatlik otel denetimlerinden sağlanabilecek kazanç ise 3 bin dolara kadar çıkıyor.

'80'li yıllarda Amerika'da başlayan ve 5 milyar dolar ciro büyüklüğüne ulaşan gizli müşteri sistemi sadece profesyonellere değil sıradan insanlara da kazandırıyor. Türkiye'de marketler zincirleri yaklaşık 10 yıldır bu sistemi kullanıyor. Turizm sektörünün 'gizli müşteri' ihtiyacını karşılayan kuruluşlardan Servus International'ın Geliştirme ve Operasyon Danışmanı Okan Güdü, süreci şöyle anlatıyor:
"Gizli müşteri firmanın talebine göre uzman ya da sıradan insanlar olabiliyor. Bu, firmalar aracılığıyla olduğu gibi tesadüfen alışveriş yaparken yanınıza gelip gizli müşteri teklifi yapan kurum aracılığıyla da olabiliyor. Sıradan insanlara bir haftalık, profesyoneller için bir günlük eğitimler veriliyor. Onlara harcamaları için belirli bir limit veriliyor ve o markette alışveriş yapıyorlar. Bu sırada marketteki kasiyerlerin güleryüzlü olmasından raflarda istenen ürünün bulunup bulunmamasına, camların temizliğinden alışveriş arabası bulunup bulunmamasına kadar birçok şeyi kontrol ediyorlar."

Güdü bir otel denetlemesinin ise daha önce otelcilik tecrübesi alan bir kişi tarafından yapıldığını söylüyor. Otelde kaldığı süre içinde oda servisinin hızından yatakların temizliğine, resepsiyonun ilgisinden verilen kahvaltıdaki ürünlerin tazeliğine kadar her şeyi kontrol ediyor.

3 bin dolara kadar kazanç

Alınan ücretler ise denetleme süresine göre değişiyor. Bir otel 24 saatte denetlenirken, bir fast food restoran 30 dakikada, birinci sınıf bir restoran üç saatte, bir benzin istasyonu 20 dakikada denetlenebiliyor. Gizli müşteriler günlük 80 - 100 dolar arasında para kazanabiliyor. Bir profesyonelin kazancı ise 3 bin dolara kadar çıkıyor.

Servus International
Tel: 0 212 229 71 51
Fax: 0 212 323 40 41
Yayın tarihi: 15.06.2005
557
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.