Mahmure

Alışveriş takıntısı bir tehlikedir!

Alışveriş takıntısı bir tehlikedir!

Depresyonla ateşlenen satın alma dürtümüz, çoğu zaman kullanmadığımız ve yalnızca alırken bizi rahatlatan birçok eşya ile son buluyor.

Güncellenme tarihi:
Alışveriş takıntısı bir tehlikedir!

Yalnızlıktan ve ya yaşadığımız üzüntü verici bir olaydan sonra biz kadınlar genellikle kredi kartlarımıza sığınırız. Ancak bunun abartılı biçimi, bir tür dürtü bozukluğu olan: alışveriş takıntısı. Sürekli bir satın alma düşüncesi, boşluk duygusunu bu dürtüyle kapatma isteği bu hastalığın belitileri. 

Hastalar genellikle ailenin maddi durumunu sarstıklarının çok geç  farkına vardıkları için alışveriş sonrasında bir suçluluk psikolojisine bürünürler. Duydukları utanç ile genellikle paketinden çıkarmadıkları eşyalarını gizlemeye çalışabilirler. Bunun için çevrelerindekilere sık sık yalan söyleyebilirler.

Modayı takip etmek, yeni trendlerin peşinden koşmak ve pazarlıkla en uygun fiyata satın aldığını hissetmek bu kişilerin özgüveninin artmasına neden olacaktır. Aynı zamanda özgüven eksikliğinden dolayı alışveriş takıntısına yakalanan hastaların olduğu da araştırmacıların bir diğer görüşü.

Hastalığın tedavisine gelince; yaşlılarda ilaç tedavisi ve psikoterapi aynı anda yürütülürken, ergenlikte genellikle grup terapisi yada aile terapisi işe yarıyor.

Yayın tarihi: 09.06.2012
966
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.