Mahmure

Alışkanlıklarımızın tarihselliği!

Alışkanlıklarımızın tarihselliği!

Günlük hayatımızda vazgeçemediğimiz birçok ürün şimdilerde olmasaydı kadınlık algılarımız ne yönde olurdu?

Güncellenme tarihi:
Alışkanlıklarımızın tarihselliği!

Bir dünya düşünün kozmetik ürünlerinin olmadığı… Bir dünya düşünün iç giyimin kullanılmadığı… 1900’lü yılların başlarında icat edilen birçok ürün üzerinden oluşturduğumuz güzellik ve estetik algımızın nasıl oluştuğunu merak ediyor musunuz? İşte sizlere, kadın olmak için önemli ürünlerin tarihsel hikayesi.

Modern yaşamın ve onun getirisi olan giyim tarzının en önemi unsurlarından biri olan sütyen, 1913 yılında New York’ta Mary Pheps Jacop tarafından icat edildi. Aradan geçen yıllar ve sütyen kullanımının yaygınlaşması ile Türkiye sınırına kaçak gelen işçiler tarafından 1964 yılında iç giyim farklılaşma evresine girdi. Yüzyılın icatlarından biri olan sütyen günümüzde kadınların vazgeçemediği, ve binlerce çeşidi ile kullanmaya devam ettiği bir ürün.

Eski tarihçilere göre Mısır’da giyilen çorap, 16. yüzyıl ile üst sınıf kadınlarının bir ürünü haline gelirken 1940 yılında Amerika’nın ilk ürettiği naylon çorap ile kısa sürede piyasaları alt üst etti. II. Dünya Savaşı ile bir süre üretiminin durmasının ardından hız kesmeden kadınların kullanımına yeniden sunuldu. 1959 yılında Amerika’da külotlu çorabın da icadı ile kadınların çoğu bacaklarının güzelliği için bu ürünü kullanılmasında büyük artışa sebep oldu. İlk etapta gelir burjuvaya ait olan çorap, moda ile günlük hayatımızın vazgeçilmez icatlarından biri haline geldi.

Kadın kozmetiğinin vazgeçilmez icatlarından biri de rimel. Maskara olarak da bilinen bu ürün 1913 yılında New York’lu T.L. Williams tarafından kız kardeşi için icat edildi. İlk başta kömür tozu ve vazelinin karışımından oluşan bu ürün 1950’li yıllarda alışkın olduğumuz halini aldı ve kadınların beğenisine sunuldu.

Yayın tarihi: 09.07.2012
580
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.