Mahmure

Acemi yöneticiler için başarı garantili stratejiler

Acemi yöneticiler için başarı garantili stratejiler

Yüksek bir pozisyona yeni terfi ettiniz ve karşılaşacağınız zorluklar sizi ürkütüyor. İşleri bir an önce yoluna koymaya hevesli olabilirsiniz, fakat pek de alışkın olmadığınız yöneticilik işinde emin adımlar atmanız gerekir. Başarıyı garantilemek için başlangıçta temkinli davranmakta yarar var.

Bir enkaz devralmış olabilirsiniz, satışları artırmak veya elemanların moralini yükseltmek için işe alınmış olabilirsiniz; bu önerileri dikkate alırsanız başarıyı yakalayacaksınız.

Az konuşun, çok dinleyin

Yarbay Mike Abrashoff USS Benfold adlı geminin başına getirildiğinde, bu gemi Amerikan Donanması'ndaki en belalı araç olarak biliniyordu. Abrashoff birkaç yıl sonra bu görevi bıraktığında ise USS Benfold donanmanın en iyi yönetilen gemisi ödülünü aldı. Abrashoff bu muhteşem değişimi, insanları sabırla dinlemesine borçlu. Göreve gelince Abrashoff'un ilk işi, mürettebatın her üyesiyle özel bir görüşme saati ayarlamak oldu. Böylece gemide neler olup bittiğini yakından takip edebiliyor, şikayetleri ve önerileri dinleyebiliyordu. Abrashoff'un gemideki herkesle tek tek konuştuğu haberi yayılınca, davranış bozuklukları birden kesildi ve takım ruhu inanılmaz biçimde canlandı. Abrashoff kopuk iletişimin, tek yönlü yönetimin işareti olan ben/onlar ayrımını donanmada bile kırmayı başardı.

Dışarı çıkın ve ziyaretler yapın

Ofisi düzenlemeyi bir süreliğine unutun, takip edilmesi gereken işler, ziyaret edilmesi gereken kişiler var. Yeni işinizdeki ilk aylarınızda dost canlısı olmak en büyük yardımcınız olacaktır. İşlerin nasıl gittiğini kendi gözlerinizle görmeniz ve elemanlarınıza kendilerine yakın olduğunuzu hissettirmeniz gerekiyor. İnsanlar, aranızdaki mesafenin ne kadar olduğuna bakar ve bu mesafeyi kısa tutmak en iyisidir.

Elemanlarınızın her birini tanıyın

Hem kendi edindiğiniz izlenimlerle, hem de çevreden duyduklarınız yardımıyla aklınızda elemanlarınızın her biriyle ilgili bir fikir oluşturun. Güçlü ve zayıf yönlerini, genel kişilik özelliklerini öğrenin. Unutmayın ki zayıflıklarımız, güçlü yönlerimizin aşırısıdır. Personelinizi mümkün olduğu kadar kısa sürede tanıyın ki hangi işi kime vereceğinizi, hangi elemanın ne konuda eğitime ihtiyacı olduğunu bilin. İnsanlara kendilerini anlatmaları için birer şans verin; bu kesinlikle hoşlarına gidecek ve siz de yönetici olarak çok değerli bir bilgiye sahip olacaksınız.

İki tarafı da unutmayın

İşinizde yenisiniz ve kendinizi kanıtlama konusunda biraz gerginsiniz. Bu duruma ilk tepkiniz sürekli ortalığı idare etmek olacak, üstünüzdekilerin her istediğini yapmaya çalışacaksınız. Kötü fikir değil, fakat bütün zamanınızı ve enerjinizi patronlarınızı memnun etmeye harcamayın. Zamanınızı üstünüzdekiler ve altınızdakilere eşit olarak bölerseniz en iyi sonucu elde edersiniz. Acemi yöneticilerin çoğu patronların gözüne girmeyi başarır, fakat üstündekilerin takdirini kazanmak uğruna farkında olmadan altındakileri kaybeder.

Liderlik kolay değildir. Beth Israel Hastanesi'nin başkanı Dr Mitch Rabkin'in söylediği gibi liderlik "diplomasız psikiyatristliğe" benzer. Fakat bu dört öneri ekibinizin size karşı değil, sizin hedefleriniz için mücadele etmesini sağlayacaktır.

Kaynak: yenibir.com
Yayın tarihi: 29.09.2003
283
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.