Uzmanlar

Cilt sarkmasında bitkiler çözüm

Cilt sarkmasında bitkiler çözüm

Hangi yaşta olursanız olun sizi bekleyen tehlike sarkma. Zaman içinde cildi gergin tutan madde olan "kolajen dokusu" azalıyor. Cildin etken maddesi olan kolajen, o güzel ve gergin duruşu sağlayan bir mucize gibi. Adeta yapıştırıcı veya hücreleri tutan bir zamk gibi..

Güncellenme tarihi:
Kolajendeki yoğun azalmayla birlikte teniniz sarkıyor, kırışma çoğalıyor. "Bu 'kolajen dokusu' doğada var mı?" Gelen maillerden anlaşılıyor ki, naturel ürünlerle güzelliğini sağlayan ve tabiatın katkısız formüllerine inananlar bu sorunun yanıtını merak ediyor. Bu nedenle bu konudaki bazı doğal yolları anlatmak istiyorum. Bizlerin sürekli araştırma alanına giren bu konuda size şunu söyleyebilirim öncelikle: Gevşek görünümlü, sarkan cilt için doğada çözümler bulunmasaydı, yüzyıllardır kadınlar güzelliği nasıl sağlardı. Bazı doğal ürünler, bitkiler ve besinlerde kolajeni etkin kılan maddeler yer alıyor.
Bunlara önem verelim, insanın doğal elbisesi olan cildin elastikiyeti kaybetmesiyle ortaya çıkan görüntüyü önleyelim. Cilde esneklik getiren bu madde, güzellik için çok önemli çünkü.
Doğanın güzellikteki etkisine olan ilgiyi gelen mailler ve telefonlardan anlıyorum. Cilt sorunlarınıza ait sizlerin telefonlarına ve merak ettiklerinize yine yanıt vermeye devam edeceğim.

Maskelerinize ebegümeci

Kırlarda yetişen ebegümeci yüzünüzdeki leke ve sivilcelere yarar sağlıyor. Cildi nemlendiriyor ve yumuşatıyor. Yaprakları, tahriş olan ciltleri dış etkenlere karşı korur. Yarım çay bardağı ebegümeci suyunu cilt maskelerinizde kullanabilir ve elastikiyetini artırabilirsiniz. Göz altındaki kırışıklıklar ve şişlikler için de iyi eliyor bu bitki. Deriye kadifemsi bir görünüm sağlıyor ve zaman içinde cildi düzgünleştiriyor. Bu etkileri sağlamak için ayrıca bu şifalı otun lapasını da cilde uygulayabilirsiniz. Demleyerek elde ettiğiniz suyu ile yüzünüzü temizleyebilirsiniz.

Her yaştan kırışıklığa ısırgan tohumu yağı

Sonbahar geldi; bir çok genç kadının yüzü lekeli ve sorunlu. Artık ısırgan gibi şifalı bitkilerle naturellik kazanmanın ve bakım yapmanın zamanı geldi. (Kürler halinde de kullanabilirsiniz.) İçindeki maddeler, cildin hem diğer sorunları hem de bağ dokusu için önem ihtiva ediyor. Her yaştan kadının kırışıklıklarının giderilmesini de sağlıyor. Avrupa'da ısırgan tohumu yağından "Gençlik yağı" diye söz edildiğini unutmayalım. Tabii eğer katkısız ve cilt için üretilmişse.. İçinde ısırgan tohumu yağı bulunan karışımlar da benzer işlevi görüyor. (Bu konuda daha geniş yanıt arayanlar telefonla arayabilir)

Ölü derilerin atılmasında yosun sabunu

Mineral açısından zengindir bu sabun... Denizden aldığı mineraller deriyi dinlendirir ve parlaklık kazandırır. Yosun sabunu ile banyo yapıldığında ölü deri yok oluyor... Yosunlar sadece mineral değil yüksek miktarda protein, ve vitamin ihtiva ediyor.. Kalsiyum, fosfor ve iyot açısından da zengindir. Yosundaki vitaminler kolajen ve elastin liflerinin oluşumunda etkili oluyor.

Volkan Kurt
Doğal Ürün Uzmanı

Herbalium Doğal Ürünler Merkezi
www.herbalium.net

Yayın tarihi: 09.09.2009
« tüm yazıları
Soru Sor
7927
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.