Uzmanlar

Aşk Mı Bağımlılık Mı?

Aşk Mı Bağımlılık Mı?

Sevgi her insanın doğduğu andan itibaren ihtiyaç duyduğu temel bir duygudur. Peki sevgi yoğunlaşıp zamanla aşk duygusuna dönüşebilir mi?

Güncellenme tarihi:
lovers

Süresi kesin bilinmemekle beraber aşk duygusu ortalama 6 ay-1 yıl devam eder. Daha sonra evrimleşir ve tekrar sevgiye dönüşür. Burada aşk yok oldu olarak yorumlamak yerine zamanla sevgiye dönüştü tanımı çok daha uygundur. Çünkü aşk duygusunun uzun süre ve yüksek yoğunlukta devam etmesi aslında bunun bir bağımlılığa dönüşmüş hali olabilmektedir. Aşık olunan ve bağlanılan kişi sanki bir uyuşturucu madde yerine geçmiştir.

Böyle birisi bir süre sonra istese de o kişiyi bırakamaz ve bu sevginin peşinden ölümüne koşmak ister. Zorunlu bir ayrılma veya görememe durumunda ise kişide birtakım yoksunluk belirtilerinin ortaya çıkar. Zamanla aşk duygusu keyif veren bir duygudan zarar verici bir bağımlılığa dönüşmüştür.


Aşkın ömrünü düşünmek yerine süreçten keyif almak

Aşık olduğu insanı tekrar tekrar arayan ve düşünen birisi, bir yandan da bu sürecin sona ereceğinden korkar. Çünkü her uzaklaştığında yoksunluk hissedip ve geri dönmek zorunda kaldığı için duygunun keyfini süremez. Bu kaygılar yüzünden aşk zamanla sevgiye dönüşmek yerine bağımlılığa dönüşür.

Günümüzde aşık olduğu kişi tarafından sürekli yok sayılan, dışlanan, hakarete uğrayan ve yine de ondan vazgeçemeyen birçok kişi vardır. Bu sanki bir uyuşturucu krizi gibidir. Sevgilisinden 50 defa ayrılıp tekrar 51. defa tekrar birleşen insanlar artmaktadır. Kadında erkeğe göre bu bağımlılık daha fazla görülür. Bu bağımlılık sonucu ev, iş, okul performansı bozulur. Olumsuz duyguları başkalarına yönlendirme ve kişiler arası ilişkilerde bozulmalar sıklıkla görülür.


Aşk ve sevgi bazen karşıdakine yüklenmek istenilen anlamdır

Yoğun sevgi veya aşk duygusunda sıklıkla ötekini olduğu gibi görme yerine ona anlam yükleme ve görmek istediği şeye dönüştürme çabası vardır. Burada yüklenilen anlam çoğunlukla gerçekle örtüşmez. Zaman ilerledikçe kişiler karşılıklı olarak ''sen eskiden böyle değildin'' tarzından suçlamalar yapmaya başlar.

Aslında başlangıçta da o kişi öyledir. Öyle olduğu ile ilgili bir sürü tüyolar vermiştir. Ancak kişi gerçeği görmek istemediği için karşılıklı bir uyumlanma bazen de ilişkinin adeta bir çeşit köle efendi şekline dönüşmesi görülebilir.


Süreç nasıl yaşansa daha iyidir

Gerçek aşk, iki ayrı özgürlüğün karşılıklı tanınmasıdır. O zaman her iki aşık da hem kendisinin, hem de karşısındakinin varlığını olumlu ve olumsuz yönleri ile olduğu gibi görebilecek, kabul edebilecektir. Zaman içinde aşkın saygı- sevgi temelinde bir ilişkiye dönüşmesi daha uygundur. Eğer kişi yoğun yüksek duygulanım ihtiyacını aşık olarak karşılamak istiyorsa veya kendi içsel sorunlarını sevgili üzerinden rahatlatmak istiyorsa bunun ömür boyu devamı mümkün olmayacaktır. Sağlıklı bir ruhsal yapı öteki insanın zaman zaman hayır diyeceği veya olumsuz geri bildirimler yapacağı gerçeğine tahammül eder. Hayatın olumlu ve olumsuz yönlerini olduğu görerek kabullenebilir. Böyle birisinin hem sevgili hem öteki ilişkileri daha sağlıklı olacaktır.

Yayın tarihi: 31.05.2016
« tüm yazıları
Soru Sor
4075
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.