Uzmanlar

Tahıldaki süper besleyici güç çimlenmeyle geliyor!

Tahıldaki süper besleyici güç çimlenmeyle geliyor!

Filizlenmiş tahıl ve tohumun besin değerinde müthiş bir artış oluyor ve düzenli olarak tüketmek yaşlanmaya set çekiyor.

Çimlenmiş tahılları eklediğiniz salata protein ve enzim dolu bir yiyeceğe dönüşüyor. Bağışıklık sistemini güçlendirmenin ve genç kalmanın yolu düzenli olarak filizlendirilmiş tahılları tüketmekten geçiyor.

Bitkileri hastalıklarda yardımcı olarak kullanmak yüzyıllardır bilinen gerçek. Biliyorsunuz bundan 800 yıl önce Selçuklular söğüt ağacından ağrı kesici olarak yararlanıyorlardı. Bugün ise aspirin bu ağaçtan elde ediliyor. Doğal bitkilerden yararlanmak herkesin hakkı fakat önce tıbbı ihmal etmemeli. Önce doktora gidip teşhisi belirledikten sonra, verilen tıbbi ilaçları da ihmal etmeden bitkilerin devasına başvurabilirsiniz. (www.herbalesttarkan.com)

Şimdi size "taptaze" ve süper bir besini nasıl elde edebileceğinizin yöntemlerinden söz edeceğim. Bu besin: çimlenmiş tohum ve tahıl filizleri. Hayli fazla mineral, vitamin ve enzim içeriyor.

Evlerde yapılabilen filizlendirme çok basit bir işlem. Yeşil mercimek, buğday, maş fasulyesi ve nohut çimlenebilecek besinlerden bir kaçı. Tohumları bol su ile ve itinayla yıkayın. Kavanoza koyun üzerini su ile kaplayın. Sonra bir tülbenti bu kavanoza örtün. Ve bir iple çevresini bağlayın, tülbent açık kalmasın. (Beklediği yer soğuk olmasın. Mutfak tezgahı olabilir mesela) Bir gün sonra tohumların suyunu bir süzgeç yardımıyla süzün ve temiz su ile durulayın. Bu işlemden sonra yine kavanoza yerleştirin. Yine tülbentle kapatın. Bu kez karanlık bir yere koyun. Ertesi gün yine sudan geçirip tekrar kavanoza koyun. Tohumları ıslatma işlemini günde iki kez yapın. Sonuçta uygun ortam ve atmosferi yakaladığında tohumlar (ya da taneler) filizlenmeye başlayacaktır. Tohumlar çimlenince güneşi koyun ve 3-4 saat bekletin. İşte güneşle buluşan çimlenmiş tohum "süper besin" olarak karşınızda! Yeşil mercimeği, buğdayı, maş fasulyesini, nohut gibi tahılları rahatlıkla çimleyebilirsiniz. Elde ettiğiniz filizleri salatalarda kullanabilirsiniz. Sadece canlı hücrelerde yer alan bazı maddeler bu filizlerde bulunuyor. Örneğin koruyucu RNA ve DNA içeriyorlar ve bunlar yaşlanmaya karşı işlevi olan nükleik asitler.

İçi ısıtan bitki

Üşütmek hasta olmak demek. Grip bazı insanları fana vuruyor. Bu mevsimde günde iki bardak ıhlamur sizi korur. Yalnız ıhlamurun yaprağı ve çiçekleri ayrı ayrı şifa sağlar. Yaprakları kış hastalıkları için oldukça şifa verir. Fakat 5 dakika kaynatmak gerek. Bu kaynamadan sonra yaprakları 15 dakika demlemeye bırakın sonra için. Ihlamurun çiçeği ise uykusuzluk ve sinirsel rahatlık sağlamak amacıyla kullanılır. Çiçeğindeki eterli uçucu yağı kaybetmemek için taze demleyin ve hemen için. Bekleyen veya kaynatılan ıhlamur çiçeklerinin hiç bir işe yaramadığını, sadece kırmızıya dönüşmüş suyu ile göze iyi hitab ettiğini söyleyebilirim. Bu kırmızı suyun tedavi edici özelliği bulunmuyor.. Bir başka kural; bitki çaylarına şeker koymadan tüketmek gerekir. Şeker yerine bal ile tatlandırın.

1. kural: Ihlamur çiçeğini kaynatmayın, 15 dakika Demle.

2. kural: Demlendikten sonra en geç 5 dakika içinde tuketin

İkisi bir arada gençlik

Elma ve fıstık ya da fıstık ezmesini birlikte tükettiğinizde bir gençlik besini elde etmiş oluyorsunuz. Bazı besinler bir araya geldiği zaman bedene olan etkisi fazlalaşıyor ve antiaging'e neden oluyorlar. Ünlü yıldız Demi Moore'un da gençlik sırrı burada yatıyor. Elma ve fıstık ezmesini birlikte kullanan ve bunu düzenli tükettiğini söyleyen yıldızın görüntüsü zaten fazla söze gerek bırakmıyor.

Ayrıca bir çok besini çiğ tüketmeye ve taze fasülye gibi besinleri az pişirmeye özen gösterin. Doğal bitkilerin her zaman insanın elinin altında olması gerekiyor. Çünkü bir gün mutlaka işe yarayacak şifa taşıyorlar. Aroma Şifalı Bitkiler'i arayarak ya da epostayla sorularınızı gönderebilirsiniz.

Doğadan pratik notlar: Beyaz yüz, bir çok kadın için çok önemli. Bunun sırrı beyaz turpta gizli. Bir turpu rendeleyin ve suyunu teninize sürün. Düzenli uygulamada teniniz açılacak ve güzel bir beyazlık elde edeceksiniz.

Besininiz ilacınız, doğa dostunuz olsun

Herbalist Tarkan Güveloğlu

Aroma Şifalı Bitkiler
Bağdat Cad. No 41/C Vedat İşmerkezi No: 51
Kızıltoprak Kadıköy – İstanbul

0 216 414 97 16
0 216 414 97 17

www.herbalisttarkan.com

Yayın tarihi: 26.10.2009
« tüm yazıları
Soru Sor
19383
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.