Uzmanlar

Küçük kırmızı bitkinin büyük devası

Küçük kırmızı bitkinin büyük devası

Öyle bir yabani yemiş ki.. Kırmızı renkli, nohut büyüklüğünde... Bir ağaçta yetişiyor.. İçanadolu'da daha fazla var. Gilaburu meyvesi suyu sıkılarak yenen bir küçük meyve. C vitamini ve antioksidan çok fazla olduğu için gençlik kaynağı.

Zaman bulunca dönüp, doğayı izleyelim ve onun insanı şaşırtan dengesinden yararlanmayı deneyelim. Artık insanların aklına çözüm deyince doğa geliyor. Siz de onlardan biri olabilirsiniz.

Avrupa'da pek çok ülkenin şifalı bitki marketlerinde yer alan bir bitkiden söz etmek istiyorum: Öyle bir yabani yemiş ki, kırmızı renkli, nohut büyüklüğünde... Bir ağaçta yetişiyor.. İçanadolu'da daha fazla var. Gilaburu meyvesi suyu sıkılarak yenen bir küçük meyve. Yöreye göre değişik adları var. Konya'da "giligili", Tunceli'de "dağdağan" gibi adlarla anılıyor. Çekici kırmızı salkım görünümde. Şimdi tam toplanma mevsimi. Tadı acı fakat salamurası yapıldıktan sonra acılığı yok oluyor.

Doğal sağlığın atom karıncası

Gilaburu'da C vitamini ve antioksidan çok fazla olduğu için "gençlik kaynağı" diyebilirim. Salamura suyu kullanılıyor. Aynı nektarlar gibi su katıp, seyreltilerek içiliyor. Gilaboru (Gilaburu diyenler var) suyunun içeriğinde mevcut olan asitler nedeniyle mikroplara karşı etkisi büyük. Doğal bitkinin suyunun yaşlanmayı geciktireceği gerçeğini unutmayıp öyle tüketme yoluna gidin. Sağlıklı yaşamın gereği olarak bazı bitkileri keşfetmek şart.

Kanseri önlemede etkili olduğu yöre insanları tarafından dile getirilen Gilaburu, ayrıca kolesterolü düşürüyor. Astım,romatizma, yüksek tansiyon gibi bedensel sorunlara iyi geliyor. Orta Anadolu'da bu aylarda şifa katan meyve suyu niyetine içiliyor. O civarda yaşayanlar ihmal etmesin bu mevsimde toplanıyor. Doğal sağlığın atom karıncası gibi. Böbrek taşının düşürülmesinde bir çok insan yardımcı olarak bu bitkinin suyundan faydalanıyor. Prostat, üre, vücutta sıvı toplanması gibi sorunlar yaşayanlar için sağlık teşkil ediyor.

Halsizliğe çözüm: Kuşburnu, ahududu ve böğürtlen

Pek çok insan enerjisizlikten ve halsizlikten yakınıyor. Doğal örtünün içinde buna çözüm olan bitkilerin sayısı az değil: Pelinotu, şahtere, kekik, karahindiba, kantaron, adaçayı, havlıcan ve zencefil. Size saydığım otların tozlarından ikisiyle bir içecek önereceğim. Kaynamış suyu bir su bardağına koyun. İçine 1 çay kaşığı toz zencefil, 1 çay kaşığı toz havlıcan katın. 10 dakika demleyin. Süzme bal ile tat verin. Ve sabahları kahvaltıdan sonra için.
Yayın tarihi: 18.11.2009
« tüm yazıları
Soru Sor
6951
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.