Uzmanlar

Merhaba bahar

Merhaba bahar

Bu kışı çok soğuk geçirmemiş olsak da saatlerin ileriye alınması, topraktaki mis gibi hava, ılık bir iklim, ara sıra yağan öğleden sonra yağmurlarıyla ‘gerçek’ bahara hoş geldin diyoruz şu günlerde…

bahar yorgunluğu

Mevsimlerin en güzelleridir baharlar bana göre. Hele ilkbahar yeniden doğuşu, renklenmeyi, yaşam sevincini simgeler bana. Ülkenin içinde bulunduğu kaosun yarattığı negatif gücü, pozitife çevirebilecek güçtedir. Doğa her zaman insanoğlundan daha güçlüdür. O yüzden şu günlerde doğanın bu güzel enerjisini kullanmamız gerekiyor.

Psikolojide ruh-beden-zihin üçlemesinin önemi çok büyüktür. Varlığımızın bu üç bölümü asla birbirinden ayrı düşünülemez. Hiçbir parça bir diğerine göre daha üstün ya da daha önemli değildir. Bu nedenle yapacağınız her etkinlik, çalışma varlığınızın bu üç bölümüne de hitap etmelidir.

Ruhumuz: Varlığımızın tanrısal bölümüdür. Bize can veren parçamızdır ruhumuz. Manevi ihtiyaçları vardır. Kendini tatmin olmuş hissetmediği takdirde zihne de bedene de zarar verir. Bu nedenle ruhu doyuracak şeyler yapmak önemlidir. Bunlar nelerdir:

Sevgi içinde olmak. Kiminle birlikte isek gerçekten onunla olmak. Beden bir yerde, zihin başka bir yerde durumunun olmaması. Bulunduğun anın tümüyle hakkını vermek. Ne yapıyorsan severek yapmak.

Doğayla iç içe yaşamak. Doğa yürüyüşlerine çıkmak, bol bol yüzmek, güneşin mutluluk verici etkisinden yararlanmak. Hayvanlara yardım etmek, onlara dokunmak ve onlarla oynamak.

Müzik dinlemek. Doğanın ritmini içimizde hissetmek. Yağmurun sesini duymak. Kuşları duymak. Rüzgârın sesini işitmek

Zihnimiz: Varlığımızın düşünen kısmıdır. Sürekli düşünce üretir. Geçmiş ve geleceği kıyaslar. Onun üzerine fikirler üretir. Bizim için en mantıklı ve doğru olanı bulmaya çalışır. Alternatifler üretir. Uykuda bile dinlenmez. Sürekli aktif haldedir. Bu nedenle dinlenmeye ihtiyacı vardır. Zihnimizi neler dinlendirir:

Düzenli meditasyon yapmak.

Doğru nefes almayı öğrenmek

Her gün yeni bir bilgi öğrenmek

Yabancı dil öğrenmek

İşimize, evimize giderken her gün farklı bir yoldan gitmek

Hayatımızda fark yaratacak yenilikler yaratmak

Bedenimiz: Fiziksel düzlemde bu dünyadaki varlığımızdır. Ruh ve zihindeki yorgunluklar, hastalıklar beden üzerinde vuku bulur. Sürekli dikkat etmemiz gerekir. Bedenimizden gelen sinyallere karşı duyarlı olmamız gerekmektedir. Bedensel temizlik nasıl yapılır:

Bedenimizi temiz tutmak. Duşun altında dururken suyun arındırıcı etkisinden faydalanmak.

Düzenli spor yapmak. Terlemek.

Düzenli beslenmek. Yediklerimizin işlenmiş gıda olmamasına dikkat etmek. Taze ve doğal besinlerle beslenmek

Hadi gelin bu baharla birlikte ruh, zihin ve beden detoksu yapın. Bu dünyadaki varlığınızı keyiflendirin ve arındırın. Neşe ve coşkulu bir hafta dilerim.

Yayın tarihi: 10.04.2014
« tüm yazıları
Soru Sor
1575
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.