Uzmanlar

Yaz Geldi Dövmelere Saklanacak Yer Lazım

Yaz Geldi Dövmelere Saklanacak Yer Lazım

Dövmenizi sildirmek için kapı kapı gezmenize gerek yok 'Q Switch' lazer yöntemiyle dövmelerinizi kolayca sildirebilirsiniz.

Güncellenme tarihi:
dövme sildirme

Yıllar önce bin bir hevesle yapılan ancak zaman içinde eski cazibesini yitiren dövmelerin sildirilmesi için genellikle yaz ayları beklenir. Modası geçmiş ya da anlamını yitirmiş dövmelerin yaz aylarında soğuk hava etkisi yaratmaması için kapı kapı gezip dövme sildirme çareleri arıyorsanız bu yazımızı okumanızda fayda var.


Özellikle sevgililik dönemlerinde sevgilisini mutlu etmek isteyenlerin sıkça başvurduğu “gönül çalma” yöntemi olan dövme modasına ilgiyle takip ettiğimiz ünlü isimler de başvuruyor. İlişkiler bitince de ilk iş dövmeden kurtulmak oluyor. Magazin gündemini belirleyen dövmeler yerini “Neden silindi” sorusuna bırakıyor. Sonra “Nasıl silindi, izi bile yok” deniliyor. Peki, nasıl?
Farklı uygulamalarda kullanılan lazer aynı zamanda bir dövmelerin silinmesinde de başvurulan ender uygulamalardan biri. Lazer ışınları deri yüzeyine zarar vermeden geçerek deri içindeki koyu renkli dövme pigmentine ulaşıyor. Dövme pigmenti lazer ışığını emerek ışıktaki enerjiyi ses ve ısıya dönüştürüyor. Bu sayede deri içindeki büyük parçacıklar halinde bulunan pigment, açığa çıkan enerji ile çevre dokuya zarar vermeden küçük parçacıklara ayrışıyor. Ayrışan dövme boyası vücudun bağışıklık sistemi tarafından daha kolay emilerek yok oluyor.


Öte yandan lazerle dövme silme tedavisi Q Switch lazerlerle yapılıyor. Dövmenin rengine göre farklı dalga boyları kullanılıyor. Örneğin siyah renkli dövme tedavisinde 1064 nanometre, kırmızı renkte ise 532 nanometre dalga boyu tercih ediliyor. Uygulama öncesi dövmenin bulunduğu alan lokal anestetik kremle uyuşturuluyor. Ardından dövmenin rengine göre başlıklar kullanılarak lazer atışları yapılıyor.


İşlemin ardından silinen dövmeli bölgede kabarma oluyor ve bu noktada Pomat sürülerek bölgenin birkaç gün nemlendirilmesi gerekiyor. Sizi rahatlatacak bir bilgi vermekte fayda var. Uygulama sosyal hayatı etkilemiyor. Dövmenin rengi, büyüklüğü ve derinliğine göre seans sayısı değişse de seans aralıkları 3-6 haftada birdir. Siyah renkli ve amatör dövmelerin daha kolay çıkarıldığını söylemek mümkün. Lazerle dövme silme uygulamasından sonra leke ya da iz oluşmuyor. Sadece yeni oluşan cilt bir kaç ay hafif pembe renk alıyor ama kısa zamanda cilt eski haline dönüyor.

Güzelliğinize.

Yayın tarihi: 23.06.2015
« tüm yazıları
Soru Sor
4435
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.