Uzmanlar

Sıcaklıklar Cildi Yakmasın

Sıcaklıklar Cildi Yakmasın

Bu yazı sahilin serin esintileri yerine İstanbul’da geçirecekler kendilerini ve ciltlerini güneşin zararlı ışınlarından nasıl koruyacak?

Güncellenme tarihi:
kuruluk

Artan hava sıcaklıkları bizi sahile doğru çağırırken bazılarımız hala çalışıyor bazılarımız ise tatil için son hazırlıklarını yapıyor. Güneş kremleri, koruyucu kremler, kürler alınacaklar listesine eklendi bile. Benim size çok güzel bir önerim var. Basit ama doğal yöntemlerle ve cildinize uygun kullanacağınız güneş kremleri ile güneşten korunabilirsiniz.

Güneşin zararlı ışınlarından korunmanın birkaç basit ve doğal yöntemi var aslında. En sağlıklısı spor yapmak çünkü spor yapmak sadece vücudumuzu şekle sokmaz. Spor sayesinde bir yandan daha sağlıklı bir vücuda sahip olurken diğer yandan da sağlıklı, genç, parlak bir cilde sahip oluruz. Tabi spor yaparken de bol bol su tüketmeli ve dengeli beslenmeliyiz. Aslında su tüketmek, spor yapmak ve dengeli beslenmek birbiri ile iç içe geçmiş yöntemler. Birini yapıp diğeri yapmazsak doğru ve etkili sonuçlar alamayız. Bu yüzden spor yaparken su içmeyi ihmal etmemeli, dengeli beslenmeye de dikkat etmeliyiz.

Diğer bir doğal yöntem ise vücudumuzu susuz bırakmamak için günde ortalama 2,5 litre su içmek. Cildimiz ve vücudumuz için en önemli madde sudur biliyorsunuz. Aç kalarak günlerce yaşayabiliriz ama susuz kalarak yaşamamız mümkün değil. Doğal olarak cildimiz de susuz kalırsa önce kuruyacak ardından da pul pul dökülmeye başlayacaktır. Böyle bir sonuçla karşılaşmak istemiyorsak bol bol su tüketmeliyiz. Bu sayede özellikle yaz aylarında cilt susuz kalıp kurumayacak.
Bizi güneşin zararlı ışınlarından koruyacak yöntem ise sebze ağırlıklı beslenmek. Yaz aylarında vücudun aşırı derecede su kaybettiğini düşünürsek yağlı ya da sindirimi zor olan yiyecekler tüketmek hem kilo almamıza neden olacak hem de ciltte yağlanmalara neden olacak. Bu nedenle tüketeceğimiz her sebze aşırıya kaçmamak şartı ile hem formumuzu koruyacak hem de cildimize gereken özeni sağlamamıza yardımcı olacaktır.

Elbette biz ne kadar dikkat edersek edelim güneş yine ışınlarını cildimize ulaştıracak. Yapacağımız doğal yöntemler dışında kullanacağımız kremlerle de güneşten korunabiliriz. Özellikle yaz aylarında kullanacağımız kremler cildimizin ihtiyaçlarının karşılanmasına yardımcı olur. Güneş koruyucular, güneşin cildimizde yaratabileceği lekelenmeler ve cildimiz üzerinde yaratacağı tüm olumsuz etkilerin azaltılması için sadece plajlarda değil her gün her yerde kullanmamız gereken ürünler. Güneş koruyucularını cilt tipimize ve cilt problemlerimize uygun seçersek daha etkili sonuçlar alabiliriz.

Koruyucumuzu güneşe çıkmadan 30 dakika önce kullanmamız gerekir ve 2-3 saatte bir de tekrar sürmemiz faydalı olacaktır. Özellikle açık tenliler güneşin en tepede olduğu saatlerde ve hatta 12-16 arasında güneşlenmemeye dikkat etmeli. Kremleri seçerken üzerinde yazan SPF değerlerini dikkate alırsak daha etkili sonuçlar elde edebiliriz. SPF güneşten korunma faktörünü ve süresini belirler. Ayrıca güneş koruyucumuzun UVA ve UVB ışınlarına karşı korumalı olduğundan emin olmamız gerekir.

Doğal yöntemlerle, güneş kremleri ile cildimizi güneşin zararlı etkilerinden koruyabiliriz. Ama tüm bunların dışında kullanacağımız şapka, pamuklu, ince, açık renkli giysilerle de muhafaza edebiliriz. Her güneşlenme sonrası mutlaka güneş sonrası (after sun) cildi rahatlatan, besleyen ürünlerden kullanmaya özen göstermemiz gerek.

Güzelliğinize…

Yayın tarihi: 05.04.2016
« tüm yazıları
Soru Sor
1520
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.