Uzmanlar

Bir Günde Diş Estetiği Mümkün Mü?

Bir Günde Diş Estetiği Mümkün Mü?

Teknolojik gelişmelerin diş hekimliğine de önemli katkılar sağladığını söyleyen Protez ve İmplantoloji Uzmanı Dr. Kerem Aras, lamine kaplamalar hakkında açıklamalarda bulundu.

dis

Hayatın her alanında olduğu gibi diş hekimliğinde de teknolojik gelişmeler ışığında her gün yeni bir uygulamayla tanışıyoruz. Bunlardan en yenilerinden biri önceden hazırlanmış lamine kaplamalar.

Önceden hazırlanmış lamine kaplama nedir?

Estetik diş hekimliğinin amacı hastaya yeni bir gülüş kazandırarak, hem özgüveni hem de fonksiyonu yenilemektir. Temel olarak ön grup diş ve dişetlerine uygulanacak dişler üzerine yapılan kaplamalarla sonuç elde edilir. Bu amaç için kompozit veya poliseramik dolgular, estetik kaplamalar, ve lamine kaplamalar (Tırnak porselenler) kullanılır.

Kullandığımız yeni bir ürün ise önceden hazırlamış diş laminalarıdır. Bu sistem göze takılan lenslere çok benzemekte. Pek çok diş boyutu için hazırlanmış çok ince yapraklar aynı lensler gibi dişler üzerine yapıştırılabilmektedir.

Nasıl uygulanır?

Sistemin en büyük avantajı hastanın dişleri üzerinde hiç kesim yapmadan ya da çok küçük düzenlemeler yaparak ayrıca bir üretim yapılmadığı için aynı gün içerisinde yeni bir gülüş kazandırmaktır.

Hasta kliniğe geldiğinde öncelikle estetik gereksinimler değerlendirilir, eğer hasta sistemin kullanımı için uygunsa, örnek diş modelleri içerisinden en uygunu seçilir ve hasta ağzında denenir. Pek çok renk alternatifi içinden en uygun olanı beğenilir ve laminalar dişler üzerine yapıştırılır. Daha sonra ufak düzenlemeler yapılarak tedavi bitirilir.

Kimlere uygulanır?

Amaç dişlere zarar vermeden uygulama yapmak olduğu için;

Dişleri aralık olan hastalara
Dişleri koyu renk olan hastalara
Az miktarda çapraşıklığı olan hastalara güvenle uygulanmaktadır.

İyi günlerde gülmeniz dileğiyle...

Dr. Kerem Aras

Protez ve İmplantoloji Uzmanı

Yayın tarihi: 02.12.2016
« tüm yazıları
Soru Sor
7565
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.