Uzmanlar

Zevk alamıyorum!

Zevk alamıyorum!

Jinekoloğumuz Kağan Kocatepe sizlerden gelen soruları yanıtlamaya devam ediyor.

Güncellenme tarihi:
Ben 19 yaşında bir kızım. Benim sorunum cinsellikten hıc zevk almamam ve bana itici gelmesi. Bunun tedavisi mümkün müdür? Beni bilgilendirirseniz sevinirim!

Yaşınız genç olduğu için bunun geçici bir durum olduğunu düşünüyorum. Eğer sizin için rahatsız edici boyutlara ulaşmışsa psikolog veya psikiyatriste başvurmanız faydalı olabilir.

3-4 ayda adet görüyorum, aşırı şişkinlik oluyor. Hormon testleri temiz çıktı, nedeni ne olabilir? Evli ve 23 yaşındayım.

Hormon testleri normal gelmiş olsa da sizin durumunuz polikistik over adı verilen yumurtlama bozukluğuna uyuyor. Bu durum ultrasonografiyle yumurtalıkların incelenmesi neticesinde anlaşılır ve uygun tedavi verilir.

Adetin ilk gününden itibaren sayarsak 18-19'uncu günlerde ilişkiye girilirse hamile kalma riski var mıdır?

Adet döngüsünün her gününde hamile kalma olasılığı olmakla beraber 28 günde bir adet gören bir kadının 15. günden sonra hamile kalma olasılığı düşüktür, ancak tekrarlayacak olursak sıfır değildir.

Üstüne görme nedir? Teşekkürler.

Üstüne görme hamile olunmasına rağmen adet kanamasının devam etmesi durumudur.

Kağan Bey, geciktirici hapı 2 ay üst üste adet dönemi öncesinde kullanmanın herhangi bir sakıncası var mı?

Doktorunuzun önerisine göre hareket etmelisiniz zira bu ilaçlar uzun süre kullanıldığında adet düzensizliği yapabilirler.

1- Merhaba, 15 gün sonra düğünümüz var ama nişanlımın maalesef regl donemi aynı tarihe geliyor, acaba geciktirici ilaç kullanabilir miyiz ve nasıl kullanılıyor? Teşekkürler.

2- Merhabalar, temmuz ayında tatile çıkacağım ve regl dönemim tam tatile denk gelecek. Geciktirici kullandığım zaman bütün vücudum şiştiği için tatilde rahat edemiyorum. Reglimi bu ay geciktirsem temmuz ayında reglimi yine 28 gün sonra mı olurum yoksa gene geciktirici kullanmam mı gerekir? Teşekkürler.

3- Yaz tatili için çıkacağım dönemde regl olacağım. Bunu ertelemek için birkaç ilaç varmış, bunlar konusunda bana yardımcı olur musunuz? Zararı var mıdır acaba? Hangi ilaç hangi durumda kullanılır?


Geciktirici ilaçlarla ilgili yazımı e-kolay.net Sağlık'ta bulabilirsiniz, yazıyı okumak için tıklayın.

Merhabalar, 3.5 sene önce doğum yaptım. Doğumdan sonra hiçbir tedaviye cevap vermeyen vajinal bir akıntım var. İlişki sırasında hiçbir şey hissetmememe neden oluyor. Daha doğrusu bundan mı kaynaklanıyor bilemiyorum. Sürekli yoğun akıntı söz konusu. Bu da benim hem ilişki hem de genel yaşamamı olumsuz etkiliyor. Beni bu konuda aydınlatmanızı rica ediyorum...

Bu durum ancak komple bir muayene vajinal kültür ve smear testi sonrasında değerlendirilebilir ve gerekirse rahim ağzının incelenmesine yönelik kolposkopi incelemesi de yapılmalıdır.

Op. Dr. Kağan Kocatepe'nin sitesini ziyaret etmek için tıklayın.
Yayın tarihi: 11.07.2006
« tüm yazıları
Soru Sor
5565
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.