Uzmanlar

'Vajinusmus oldum!'

'Vajinusmus oldum!'

Adet dönemi geciktiri haplarıyla ilgili merak edilenler... Cinsel ilişkiye girerken canı yananlar... Op. Dr. Kağan Kocatepe sizlerden gelen soruları yanıtlıyor!

Güncellenme tarihi:
Merhaba doktor bey, ben 25 yaşında bir bayanım. 2 yıllık bir ilişkim var ve bir türlü bütün çabalarımıza rağmen ilişkiye giremedik. Vajinusmus oldum galiba ama vajinusmus tedavisini yaptıracak maddi güce sahip değilim. Bu mesele beni bunalıma itiyor yavaş yavaş. Yardımcı olursanız sevinirim.

Çapa Tıp Fakültesinin jinekoloji bölümünde bu hastalığın tedavisi gayet güzel ve az maliyetle yapılmaktadır.

Merhaba doktor bey, benim adetim doğumdan sonra hep erken geliyor, vaktinden erken geldiği zamanlar da oluyor ama ben geç gelmesini istiyorum. Ne yapmalıyım?

Bunun için doktorunuza danışarak kullanacağınız bir doğum kontrol hapı çok iyi bir çözüm olabilir.

Merhaba doktor bey; benim sorunum vajınanın sanırım iç dudak kısmı sol tarafı sağ taraftan 1 cm daha uzun bunu sebebi nedir? Nasıl düzelir ve ileride herhangi bir soruna yol açar mı?

Bu tümüyle yapısal bir olay, çok rahatsız olursanız ameliyatla düzeltilebilir, üreme ve bedensel sağlık açısından hiçbir sorun da yaratmaz.

Adet dönemini geciktirici hapların yan etkisi var mıdır ve ne kadar önce alınmalıdır? Tavsiye edebileceğiniz bir ilaç var mı?

Adet geciktirici ilaçlar oldukça güvenli ilaçlar olmakla beraber ezbere, yani tavsiye üzerine kullanılamazlar.

Merhaba, 24 yaşındayım ve 8 gündür yasmin hapını kullanıyorum korunmak için. Fakat bu hafta boyunca çok fazla su tükettiğimi fark ettim. Acaba hapla bir ilişkisi olabilir mi? Teşekkürler.

Doğum kontrol haplarının böyle bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Kağan Bey merhaba, benim fazlaca kıl problemim var. Hiç doktora gitmedim, acaba doğuştan hormon bozukluğu olabilir mi, doktora gitmeli miyim? Hangisine gitmeliyim, nasıl kurtulabilirim bunlardan? Beni aydınlatırsanız sevinirim...

Bu durum yumurtalıklardan, böbreküstü bezinden veya cilt yapısından kaynaklanıyor olabilir. Öncelikle gitmeniz gereken kadın doğum uzmanı. O sizi diğer branşlar konusunda yönlendirecektir.

37 yaşındayım. Yumurtalığımın birinde endometriosıs (çikolata kisti) var. 3 senelik evliyim. Narkoz fobim var. Nasıl çocuk sahibi olabilirim?

Öncelikle ameliyat olmalı ve bu kistten kurtulmalısınız. Size önerim budur.

Adet dönemlerim düzensiz ve aşırı ağrılı adet olduğum zaman hayatım duruyor. 19 yaşındayım, adet olduğum zaman yürüyemiyorum bile. Ağrı kesiciler midemi ağrıtıyor, artık nasıl kurtulabilirim bu dertten?

Adet sancısı genç kızların sıklıkla yaşadığı bir sorun ve doğum kontrol haplarıyla etkili bir şekilde tedavi edilebiliyor. Bunun için önce doktor muayenesi olmanız gerekiyor.

Op. Dr. Kağan Kocatepe'nin sitesini ziyaret etmek için tıklayın.
Yayın tarihi: 19.02.2008
« tüm yazıları
Soru Sor
4110
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.