Uzmanlar

Vajinada tıkanıklık

Vajinada tıkanıklık

Jinekoloğumuz Kağan Kocatepe sizlerden gelen soruları yanıtlamaya devam ediyor.

Güncellenme tarihi:
Merhaba ben 22 yaşında ve nişanlıyım. Benim sorunum: hiç adet görmüyorum. Rahmimin gelişmediğini söylediler. İleri derecede hipoplazik iç genitaller. Ama benim her ay kasıklarımda ağrım oluyor, normal adet sancısı gibi ağrılarım var. Artı vajenimin de kapalı olduğunu söylediler. Şu anki teknolojiyle bebek sahibi de olamazmışım. Evlilik öncesi vajinoplasti önerdiler. Küçük bir operasyonla orayı açacaklarmış. Sizce evlenirken herhangi bir sorun yaşar mıyım? (Ameliyat da beni korkutuyor, bir riski olur mu?)

Vajinada tıkanıklık mutlaka ameliyatla giderilmesi gereken bir durum, yumurtalıklarınız çalıştığına göre östrojen hormonu üretiliyor demektir. Rahminizin çeşitli ilaçlarla büyütülmesi mümkün olabilir, bunu tanıyı koyan doktora danışmalısınız.

Merhaba, 6 aydır Miranoa adlı ilacı kullanıyorum fakat aşırı kilo almama sebep oldu. Başka bir ilaç tavsiye etmenizi rica ediyorum. Teşekkürler, iyi çalışmalar.

İnternet üzerinden ilaç tavsiyesinin hastaya hiçbir faydası yoktur, herkesin bünyesi farklıdır, bu nedenle dünya üzerinde aynı etkiyi yaratan çok fazla sayıda ilaç var.

Kağan bey merhaba, doğum kontrol hapı kullanan bayanların, hamileliğe karar verip, hap kullanmayı bırakmalarından itibaren 3 ay beklemesinin uygun olacağını duydum. Bu bekleme sürecinin sebebini tam olarak açıklayabilirseniz memnun olurum. Bu süreden önce gerçekleşen hamileliğin annenin ve bebeğin sağlığı üzerinde herhangi olumsuz etkisi olabilir mi? Şimdiden teşekkür ederim.

Doğum kontrol hapı kullanımına son verildikten sonraki ilk ay bile hamile kalınmasında hiçbir sakınca yoktur. Biz hap kullanan kadınlar hamile kaldığında ve doğurmaya karar verdiklerinde bile hemen gebeliğin sonlanması yününde karar vermiyoruz.

Doktor bey, merhaba. 25 yaşında,8 aylık evli bir bayanım. 7 aydan beri Yasmin isimli hapı kullanıyorum. Son 3 aydır vajinal kuruluk oldu. Ne yapabilirim? Teşekkür ederim.

Doğum kontrol haplarını bu tür yan etkileri olabilir. İki seçeneğiniz var, kayganlaştırıcı jel kullanmak veya hapı bırakmak.

İyi günler doktor bey, benim sorum Hsg ile ilgili. 2 gün önce hsg çektirdim. Şimdi karnım ağrıyor. Bu tehlikeli bir durum mu, Hsg sonrası ne gibi rahatsızlıklar yaşanabilir ve ne kadar sürer?

HSG sonrası kasık ağrısı sık yaşanır, 4-5 gün devam edebilir, bu süreyi geçerse doktorunuza başvurun.

Merhaba ben polikistik over sen hastasıyım. 12 yaşımdan beri düzensiz adet görüyorum. Doktorum menopoza girinceye kadar Diane 35 kullanmamı önerdi. Bu hastalığın başka tedavi yöntemi yok mu?

Bu ilaç aynı zamanda doğum kontrol hapıdır. Evlenip çocuk sahibi olmak istediğiniz dönemde bu ilacı elbette bırakacaksınız.

Merhaba 27 yaşındayım, bir çocuğum var 3 yaşında. Yine çocuk istiyoruz, adetlerim düzenli fakat kanamam az, bir sorun yaratır mı?

Yaşla birlikte adet kanaması miktarınız azalması doğaldır ve doğurganlığı azaltmaz, doğurganlığı azaltan yaşın ilerlemesidir, ancak sizin yaşınız şu anda genç olduğundan bir sorun yaşayacağınızı sanmıyorum.

Op. Dr. Kağan Kocatepe'nin sitesini ziyaret etmek için tıklayın.
Yayın tarihi: 14.02.2006
« tüm yazıları
Soru Sor
7404
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.