Uzmanlar

Uzmanımız sorularınızı yanıtlıyor

Uzmanımız sorularınızı yanıtlıyor

Jinekoloğumuz Op.Dr. Kağan Kocatepe hamilelik, doğum kontrolü, jinekolojik enfeksiyonlar ve daha birçok konuda merak ettiğiniz soruları yanıtlıyor. Soruların cevaplarını almanız için tek yapmanız gereken bize yazmanız. İşte bu haftanın merak edilen soruları ve cevapları.

Güncellenme tarihi:
Ben 5 aylık evli 28 yaşında bir bayanım benim sıkıntım ilişki esnasında zaman zaman hoş olmayan bir koku hissetmem bunun nedeni ne olabilir? Bu arada 4 ay öncesinde aşırı dozda antibiyotik kullanımına bağlı olarak mantar oluşmuştu yineliyor olabilir mi? Ancak hijyenime son derece dikkat eden bir bayanım teşekkürler, iyi çalışmalar...

İlişki esnasında ortaya çıkan kötü kokunun en muhtemel nedeni vajinittir. Ancak sizin düşündüğünüz gibi mantar enfeksiyonu değil, bakterilerle oluşan enfeksiyonlar bu duruma neden olurlar. Etkenin belirlenmesi ve doğru tedavinin başlatılabilmesi için jinekolojik muayeneden geçmelisiniz.

Merhabalar, bizler için hazırladığınız siteleri ilgiyle takip ediyorum. Bu bilgilere ulaşmamızı sağladığınız için çok teşekkürler. Ben 25 yaşındayım ve 21 yaşındayken zorunlu olarak sezeryan ile doğum yaptım. Sezeryan ile doğum yapanların 2.çocuklarında problem olabiliyormuş. Öğrenmek istediğim 2. çocukta nasıl bir sorun oluyor? Bu doğumu normal yapma imkanım var mı? yardımcı olursanız çok sevinirim. Çalışmalarınızda başarılar

Sezaryan ile doğum yapan kadınların bir dahaki gebeliklerinde bebekle ilgili bir sorun yaşama olasılıkları artmaz, ancak ikinci ve takip eden doğumların da sezaryan ile gerçekleştirilmesi, sizin ve bebeğinizin sağlığı açısından daha uygun olur. Sezaryan sonrası vajinal doğum da uygun bir seçenek olmakla beraber başarı şansı %70'lerdedir.

15 aylık evliyim. Evliliğimin başından itibaren önce Ginera, sonra Mycronon adlı ilaçla 13 ay korundum. Şu anda bir bebeğimin olmasını istiyorum. Ama aklıma takılan bir sorun var. Benim kan grubum A Rh(-), eşimin ise 0 Rh(+). Bu konuda ne yapabiliriz?

Toplumun yaklaşık yüzde15'i Rh (-) kan grubuna sahiptir. Bu nedenle de evli çiftlerin yüzde10-12'sinde Rh uyuşmazlığı adı verilen durum mevcuttur. Bu durum anne adayının Rh(-) baba adayının Rh(+) olması durumunda söz konusu olur. İlk gebelikte buna bağlı bir sorun yaşama olasılığı hemen hemen yokken takip eden gebeliklerde de riski azaltmak için gebelik döneminde ve doğum sonrasında uygulanabilen "uyuşmazlık iğnesi" mevcuttur. Endişelenmeniz gereken bir durum yok.

Merhaba 24 yaşındayım üç ay önce evlendim ve evlenmeden 1 hafta once Depo Provera 150 iğnesini vuruldum fakat üç aydır adetten kesildim. Acaba iğne yerine benim yaşımda birine spiral takarlar mı?

Depoprovera içinde yalnızca yüksek doz progesteron hormonu bulunan bir korunma yöntemidir. Ancak kadının adet döngüsü östrojen + progesteron olmak üzere iki ayrı hormon tarafından yönetildiğinden tek hormon içeren yöntemler her zaman bu tür adet düzensizliği sorununa yol açabilirler. Tek hormonlu yöntemlerin geliştirme amacı, bazen ciddi yan etkilere varabilen östrojen hormonunu kullanmadan koruma sağlamaktır ancak bu hormon kullanılmadığında progesteron hormonunun maalesef dozunun yüksek tutulması gerekmekte ve bu tür yan etkilerle karşılaşılabilmektedir. Adet görmüyor olmanızın size bir zararı olmaz ancak psikolojik olarak bundan rahatsızlık duyuyorsanız spiral ikinci tercih olabilir.

Benim sorunum anüs bölgesinde zaman zaman olan kaşıntı ve kanamalar. Özellikle sık tuvalete çıktığımda, sonunda taze kanla karşılaşıyorum. Nedir bu? Hangi uzmana gitmeliyim? Daha önce bir dermataloğa göründüm liken dedi..Ama liken kanama yapar mı?

Kanama daha çok bir hemoroid (basur) hastalığına işaret ediyor. Bir genel cerrahi uzmanına başvurmalısınız.

2 aylık evliyim. Daha önce düzenli adet görmeme karşın iki ayda 10 gün gibi bir süre öne attı. Cinsel ilişkiyi eşimle daha önce yaşamaya başlamıştık ve böyle bir sorun yoktu. Gerçi sorun mu değil mi onuda bilmiyorum.Gebelikte ileri atabileceğini biliyorum acaba gün olarak önede kayma ihtimali olabilir mi?

Evlilik öncesi dönemde adet kanamalarıyla ilgili hiçbir sorunu olmayanların özellikle evliliğin ilk bir yılında adetlerinin düzensizleşmesine nispeten sık rastlamaktayız. Bunun kanıtlanmamış ancak en muhtemel nedeni evlilik gibi yeni bir yaşam tarzının yarattığı psikolojik gerginlik ve yeni duruma uyum süreci olabilir.

3 yıllık evliyim 6 aydır korunmuyorum bir yıldır prolaktin hormonu seviyesi yüksek olduğundan gebeliğe engel var mıdır?

Prolaktin normalde gebelik döneminde salgısı artmaya başlayan ve emzirme döneminde süt yapımından sorumlu olan bir hormondur ve bazı kadınlarda bu dönemler dışında da seviyesi yükselebilmektedir. Özellikle adet düzensizliğine sebep de oluyorsa bu yükseklik gebe kalmaya bir engel teşkil edebilir (yumurtlamayı bozarak). Bunun için mutlaka tedavi görmeniz önerilir.

Miyom nedir? Kaç çeşit tedavisi vardır? İlaç tedavisi dışında uygulanan yöntemler nelerdir? Işın veya dondurma yöntemleri mi uygulanıyor?

Miyomlar rahimden kaynaklanan iyi huylu kitlelerdir. Şikayete neden olduklarında ameliyatla çıkarılmaları gerekmektedir.

Op.Dr. Kağan Kocatepe

Op.Dr. Kağan Kocatepe'nin sitesini ziyaret etmek için tıklayın...Yayın tarihi: 07.01.2004
« tüm yazıları
Soru Sor
2069
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.