Uzmanlar

Sorunlarınız çare buluyor

Sorunlarınız çare buluyor

Dr. Kağan Kocatepe; doğum kontrolü ve jinekolojik sorunlarla ilgili sorularınızı yanıtlıyor.

Güncellenme tarihi:
Doktor bey 24 yaşındayım; 3 aylık evliyim. Doğum kontrol hapı kullanıyorum. Şarap içebilir miyim? Şarap içmemin doğum kontrol hapına etkisi nedir? Ayrıca doğum kontrol hapı yanında hangi ilaçları içersem doğum kontrol hapının etkisi azalır? Teşekkür ederim.

Günlük yaşamda sıklıkla kullanılan ağrı kesici, antibiyotik, grip ilaçları ve diğerleri, 10 gün ve daha kısa süreler kullanıldığında hapların etkisini azaltmaz. Haftada iki veya daha az alkol alınması da hapların etkinliğini azaltmaz.

Rahim dışı hamilelikte embriyonun nasıl geliştiğini çok merak ediyorum. Lütfen bana mantıklı bir açıklamasını yazın.

Dış gebelik adı da verilen bu durumda embriyo genellikle Fallop tüplerinin birinin içinde gelişir. Bu bölge ve rahim içi dışında kalan diğer bölgeler embriyo gelişimine elverişli olmadıklarından sağlıklı bir gelişim olmaz ve genellikle az da olsa büyüyebilen embriyo çevrede bulunan bir damarı eriterek yırttığında iç kanama meydana gelebilir.

Vajinamda yeşil renkte akıntı var, çok yoğun olduğundan ped kullanıyorum. Nedeni ne olabilir?

Yeşil renkli akıntının en muhtemel nedeni enfeksiyondur ve doktor muayenesi gerektirir.

Doğum kontrol hapının yan etkisi var mıdır?

Doğum kontrol hapları genç kadınlarda kullanıldığında ciddi yan etkilere yol açması beklenmez ancak özellikle ileri yaşlarda olan, kilolu olan, çeşitli hastalıkları olan kadınlarda damar tıkanıklıklarına neden olabilir. Bunun dışında her ilaç kullanımında olduğu gibi uzun bir listede yer alan yan etkiler söz konusu olabilir, bu konuda hapları başlatan doktorlar bilgi verirler.

Merhaba Kağan Bey 21 yaşındayım; adet düzensizliğim var. Böyle bir sorunda doğum kontrol hapı kullanarak korunabilir miyim? Bizi bilgilendirdiğiniz için şimdiden teşekkürler.

Evet korunabilirsiniz, ancak bunun için muayene olmalısınız.

Merhaba benim sorunum sivilceler. Benim merak ettiğim cinsel istek sivilce oluşumuna neden olabilir mi? 6 aydır bir ilişkim yok ve bu sürede sivilcelenme başladı! Çevremdeki çoğu kişi bunu cinsel doyumsuzluğa bağlıyor. Doktora gittim ama bunu danışamadım açıkçası sizin yardımcı olabileceğinizi düşünüyorum. İyi günler...

Sivilceler ya cildin hassasiyeti sonucu, ya da kanda erkeklik hormonu olan testosteronun fazlalığı sonucu meydana gelirler. Erkeklik hormonu ancak çok yüksek olursa cinsel istekte aşırı artış yaratabilir, ancak bu tür durumlarda genellikle tüylenme de meydana gelir.

Merhaba Doktor Bey, ben 34 yaşındayım ve sigara kullanmıyorum. Doğum kontrol hapı kullanmak istiyorum. Tüm jinekolojik kontrollerimi yaptırdım, bir problemim yok ama hapların 35 yaşına kadar kullanılabileceğini biliyorum ne tavsiye edersiniz? Bir hap ismi tavsiye edebilir misiniz?

İlaç ismi vermek uygun değildir, zira her kadının kendi bünyesine göre kullanabileceği hap farklıdır ve muayene sonrasında kullanılmalıdır.

1 sene önce kürtaj oldum ve hala hamile değilim. Neden? Moral için ilaç kullanıyorum; hamileliği etkiler mi? Kürtajdan sonra hamile kalınamama riski varmış; doğru mu?

Sorunsuz geçen bir adet kürtaj sonrası hamile kalamama sorununa oldukça ender rastlanır, yaşınız genç ise biraz daha bekleyebilir veya çeşitli tetkiklerin yapılması için doktora başvurabilirsiniz.

Merhaba, ben 1 senelik evliyim ama 5 aydır hamilelik gerçekleşmiyor. Adetlerim düzenli oluyor. Yumurtlama günümü hesaplamama rağmen hamile kalamıyorum. Ne yapmalıyım?

Eğer yaşınız 35'in altında ise önce bekleme sürenizi 1 yıla tamamlayın. Her kadının hamile kalma hızı farklıdır ve %85 oranla çift bir yıl içinde hamilelik oluşturmayı başarır.

Testesteron hormonum normalden fazla salgılandığı için tüylenmeye neden oluyor. Diana 35 önerildi. Henüz nişanlıyım. İlerisi için sakıncalı olur mu? Teşekkürler.

Bahsettiğiniz ilaç aksine testosteron hormonunuzun seviyesini düşürerek size zararlı değil faydalı olacaktır. Belirtilen süreler içinde kullanmaya devam etmelisiniz.

Erkek dışarı boşaldıktan sonra dışarı çıkan spermin rahmine ulaşabilme ihtimali var mı? Böyle bir durumda sperm hava almış olmasına rağmen hamile kalınabilir mi? Teşekkürler.

Spermler dışarı boşaldıktan sonra kısa zamanda ölürler. Bu nedenle gebelik ihtimali düşük olmakla beraber sıfır değildir.

Rahim ağzında bir lira büyüklüğünde yara olduğu söyleniyor. Smear sonucu temiz çıktı . Ne yapmalıyım?

Smear testi normal olduğu sürece yaradan korkmayın ancak büyük yaralar genital enfeksiyonlara zemin hazırlayabileceğinden yakılmalarında veya dondurulmalarında fayda vardır.

Merhaba Kağan Bey; bir konuda bilginizi rica edeceğim. 25 yaşındayım ve 1,5 yıllık evliyim. Tüplerimin kapalı olup olmadığı ne tür testlerle anlaşılır, neler yapılması gerekir İyi çalışmalar dilerim.

Tüplerin açık olup olmadığı histerosalpingografi adı verilen ve radyoloji bölümünde yapılan incelemeyle anlaşılabilir.

Merhaba benim 11 aylık bir oğlum var. Adetlerim düzenli ama bir kez kanamam oldu; emzirme ile alakalı olabilir mi? Teşekkürler.

Emzirmeye devam eden kadınlarda kanamaların düzenli olmaması normaldir. Ancak 11 aylık bebeğiniz olduğuna göre sürekli emzirmiyor olmalısınız, gebelik ihtimalini de göz önünde bulundurmalısınız.

Merhaba benim sorum bu ay histerosalpingografi çektirdim. Bu ay hamile kalırsam bebeğe bir zararı olur mu? Teşekkürler...

İlaçlı rahim filmini özellikle yumurtlama döneminden önce çekilmesini öneriyoruz. Bunun nedeni o ay hamile kalınırsa bebeğe zarar vermesini önlemektir.

Op.Dr.Kağan Kocatepe'nin yazılarını okumak için tıklayın.

Op. Dr. Kağan Kocatepe'nin sitesini ziyaret etmek için tıklayın.
Yayın tarihi: 15.12.2005
« tüm yazıları
Soru Sor
12847
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.