Uzmanlar

Sorun jinekoloğumuz yanıtlasın

Sorun jinekoloğumuz yanıtlasın

Jinekoloğumuz Op.Dr. Kağan Kocatepe hamilelik, doğum kontrolü, jinekolojik enfeksiyonlar ve daha birçok konuda merak ettiğiniz soruları yanıtlıyor. Soruların cevaplarını almanız için tek yapmanız gereken bize yazmanız. İşte bu haftanın merak edilen soruları ve cevapları.

Soru: 26 yaşında 8 aylık evliyim. Boyum 1.65, kilom 63. Tüylenme ve sivilcelenme sorunum yok. Adetlerim düzensiz. Evlendikten sonra daha da düzensiz bir hal aldı. Geçen ay 2 hafta erken adet gördüm. Ondan önceki dönem 5 gün gecikmeli görmüştüm. Doktorum önce duphaston ve remixin önerdi. Fakat remixin bende lekelenme yaptı. Bu ay adetin ilk haftası hormon testleri yaptırdım. FSH :9,96 LH:9,77 PRL:21,56 E2:32,15 S_TSH:0,93 düzeyinde çıktı. Bu sonuçlar yumurtalıklarımın çalışmadığını mı gösterir? Doktorum çocuk istememe rağmen doğum kontrol hapı kullanmamı söyledi. Tedavi doğru mudur? Lütfen bana yardımcı olun.(2 yumurtalık da PCO lu).

Yanıt: Hormon tetkiklerinizin normal olması ancak ultrasonda PCO görüntüsü olması ve adet düzensizliği olması sizde hafif dereceli bir yumurtlama bozukluğu olduğuna işaret ediyor. Bu tür durumlarda çocuk sahibi olmak istenmiyorsa doğum kontrol hapı, çocuk isteniyorsa ise yumurtalıkların çalışmasını sağlayıcı ilaçlara başvurulur. Tedavi yanlış değil ancak doktorunuza çocuk sahibi olmak istediğinizi bir kez daha vurgulayın.

Soru: Merhaba ben 20 yaşındayım hiç ilişkiye girmedim ama sevgilimle mastürbasyon yapıyoruz bunun kızlığıma bir etkisi olabilir mi? İçime bir şüphe düştü bakire olduğumu ben anlayabilir miyim? Teşekkür ederim.

Yanıt: Siz bakire olup olmadığınızı anlayamazsınız ancak mastürbasyon normal şartlarda (parmaklarınızı içeri sokmadığınız sürece) kızlık zarını bozmaz.

Soru: Merhaba, benim problemim 2 senelik evliyim. Evlendiğim tarihin ilk ayında doğum kontrol hapı kullandım(diana 35). Daha sonra bıraktım.2 sene oldu hala korunmadığımız halde gebe kalamıyorum. Daha sonra doktora gittim. Eşim de test yaptırdı onun testlerinde bir problem çıkmadı. Bende doktorum P.C.O ya rastladı ve bende prolaktinim yüksek çıktı. Yumurtalıklarım rahim kadar büyük olup, çatlamıyorlarmış. Bekarken boyum 1.80 kilom 68 idi. Evlenince kilom 93 oldu (maalesef) doktorum kilo vermem gerektiğini söyledi. Bende 8 6 kiloya düştüm. Biz çocuk sahibi olmak istiyoruz, ayrıca iğne ile yumurtalıklarım çatlatılacakmış. Acaba uygun zaman gelmiş midir ve de merak ettiğim için soruyorum ve operasyondan kısaca bahsederseniz çok sevinirim. Yani iğne olacağım daha sonra neler yapıcağız? Çok teşşekür ederim.

Yanıt: Kilo vermeye devam etmeniz sizin kendi kendinize gebe kalma olasılığınızı daha da artıracaktır. İğneyle yapılan yumurtlama tedavisinde belli aralıklarla (genellikle günlük) yapılan hormon enjeksiyonlarıyla yumurtlama sağlanmaya çalışılır ve yumurtayı taşıyan sıvı keseciği (folikül) belli bir çapa ulaştığında folikülü çatlatmak için bir iğne daha verilir ve bu süre sonunda ya eşinizle beraber olmanız önerilir veya aşılama adı verilen yöntemle eşinizden alınarak özel yöntemlerle saflaştırılan spermler bir plastik ince boru yardımıyla rahim içine verilir.

Soru: Merhaba erkek arkadaşımla ilişkiye girdik ve kızlık zarım yırtılmadı bu durum üzerine erkek arkadaşımla doktora gittik ve kızlık zarımın esnek olduğunu söyledi ve rahmim biraz arkaya dönükmüş bu sorun olabilir mi? Şimdiden teşekkürler.

Yanıt: Hayır iki durum da sorun yaratmaz. On kadından birinde rahim arkaya dönüktür ve yüz kadından birinin kızlık zarı ilişkide kanamayacak esnekliğe sahiptir.

Soru: Biz korunmayı tam eşimin zevki geldiğinde dışarıya atmak süretiyle yapıyoruz. Ne derece doğru ve eşim böyle yapmakla ileride sıkıntı çekerme mi?

Yanıt: Eşiniz sıkıntı çekmez ancak bu iyi bir korunma yöntemi değil

Soru: Ben yaklaşık 4 yıldır, düzenli ve sık olarak çok kez cinsel ilişkiye girdim.
ve artık vajinamın genişlediğinden şikayet ediyorum. Hissetme sorunlarım başladı. Partnerlerim de bunu düşünüyor. Tekrar daraltmak için bir yok var mı? Önerebileceğiniz bir ilaç ya da bir yöntem? Teşekkür ederim.


Yanıt: Vajina ilişkiye bağlı genişlemez, sanırım ilişkide ön sevişme dönemini uzun tutmanız nedeniyle aşırı uyarılıyorsunuz ve bu da sizde vajinada genişleme hissi yaratıyor.

Soru: İyi günler diliyorum. 30 yaşında bir bayanım. Yaklaşık 3 yıldır cinsel ilişki sırasında kuruluk yaşıyorum ve bu yüzden de canım hiç beraber olmak bile istemiyor. Önceden böyle değildim. Önce neden olduğunu anlamadım herhalde erkekleşmeye başlıyorum diye düşündüm. Daha sonra vaginal bölgede ellerimle yoklama sonucu bir şişlik farkettim ve hemen doktora gittim. Bana barthonil kisti olduğunu söyledi. Çok önemsiz ve zararsız odluğunu söyledi. Bu konuyla ilgili olarak 6 tane farklı zamanlarda farklı doktorlarla muayene oldum. Alınacak birşey yok diyorlar. Belki tıpta küçük bir kist bu fakat bana kuruluk vermesi taş gibi olması herşeyden önce sinirlerimi çok bozuyor. Önemsiz görüldüğü için alınmıyor. İllaki çok mu büyük olması gerekiyor benim bundan kurtulmam için? Bende artık büyüsün diye saatlerce oynayıp sıkmaya başladım onu. Hiçbir ağrı vermiyor bana. Sızı da yok. Ne yapmam gerekiyor? Bitkisel tedavisi veya başka bir çözüm yolu bulamaz mıyım ben buna? Yardımlarınızı bekliyorum.

Yanıt: Bartholin kisti genellikle ilişkide kuruluğa neden olmaz ancak siz bu kitlenin varlığından rahatsız oluyorsanız ufak bir operasyonla kist boşaltılabilir. Kuruluğu gidermek için ilişkide kullanıma yönelik geliştirilmiş kayganlaştırıcı jellerden faydalanabilirsiniz (bu jeller tüm eczanelerde bulunur).

Soru: Merhaba 2 yıl dogum kontrol hapı kullandım 7 aydır kullanmıyorum bebek sahibi olmak istiyorum heniz olmadı bu durum beni korkutuyor sizce ne yapmam gerekiyor 7 aylık süre içinde doktara gitmedim daha önce gittigimde bir sorun yoktu (24 yaşındayım)

Yanıt: Doğum kontrol hapları kısırlık yapmaz. Bir seneyi tamamladıktan sonra halen gebe kalamadıysanız muhtemel nedenin belirlenmesi ve tedavi için doktora başvurun.

Soru: Ben 23 yaşındayım, bundan 4 sene önce erkek arkadaşımla girdiğim ilişkiden hamile kaldım ve kürtaj yaptırdım ancak mide bulantım ve baş dönmem geçmediğinden doktora tekrar gittiğimde buna rahim dışı hamilelik olabileceği söyledi ancak ultrasonla yapılan muayeneden sonra çift rahimli olduğum ve diğer rahimin de hamile kaldığı ortaya çıktı. 4 senedir doktorumun tavsiyesi ile myralon kullanıyorum, bunlara dayanarak size birkaç sorum olacak, 1-) Kürtaj yaptırmam ileride hamileliliğimi etkileyebilirmi (3 veya 4 çocuk düşünüyorum).
2-) Daha önceki size göndelen soruları okudum doğum kontrol haplarının hamileliğe mani olmadığı söylemişsiniz ancak benim durumumu göz önüne alarak bana bilgi verebilir misiniz?
3-) Çift rahimli olmam ileride çocuk yapmamı engeller mi? Bu konu ile ilgili çocuk sahibi olmayı düşündüğümde ne gibi operasyonlar yapılabilir?


Yanıt: Çift rahim yaklaşık 200 kadında bir görülen bir durumdur ve ileride sizin çocuk sahibi olmak istediğinizde bundan olumsuz etkilenip etkilenmeyeceğiniz ilaçlı rahim filmi adı verilen incelemeyle anlaşılabilir. Gerekli durumlarda operasyonla çift rahim düzeltilebilir. Bir kez kürtaj olmuş olmak ileriki gebelikleri genellikle olumsuz etkilemez. Doğum kontrol hapları için söylenenler sizin için de aynen geçerlidir.

Soru: Regl günlerı dışında süreklı yoğun bir akıntım var, 19 yaşındayım sebebini ögrenebilir miyim?

Yanıt: Muayene olmalısınız, muhtemelen enfeksiyonunuz var.

Soru: Ultrasonda bakire olup olunmadığı fark edilir mi?

Yanıt: Hayır anlaşılmaz.

Soru: Merhaba 5 yaşındaki kızımın vajinal akıntısı var. Çocuk doktorunun verdiği lasefer adlı antibiyotiğin kullandığı sürece akıntısında azalma gördük. Fakat tam olarak sonuç alamadık. İdrar kültürü temiz çıktı. Bize ne önerirsiniz? doğum uzmanına götürmemize gerek var mı?

Yanıt: Ufak kız çocuklarında enfeksiyona bağlı akıntının sık görülen bir nedeni kızların kağıt peçete, ufak oyuncak parçaları gibi nesneleri vajina içine sokmalarıdır. İçerideki yapancı cisim sürekli enfeksiyona neden olur. Ancak kız çocuklarında akıntı hiçbir soruna bağlı olmadan da olabilmektedir.

Soru: Ben erkek arkadaşımla henüz ilişkiye girmedim fakat külodum kalana kadar soyunuyorum yine de hamile kalma olasılığım var mı?

Yanıt: Bu olasılık çok düşük ama yine de gebe kalma ihtimali var. Dış genital bölgeye yakın bir boşalmada spermler ortası delik olan kızlık zarından vajinaya buradan da genital bölgeye geçerek gebeliğe neden olabilirler.

Soru: Ben (yasmin adlı) doğum kontrol hapını bu ay ilk kez kullanmaya başladım. Önümüzdeki ay adet geciktirici bir hap kullanmak istiyorum. İki hapı birlikte kullanabilir miyim? Bunun bana bir zararı olurmu? Adet geciktirici hap etkili olurmu?
Teşekkür ederim.


Yanıt: Adet geciktirici kullanmanıza gerek yok, bunun yerine doktorunuza danışarak yasmini kesmeden kullanmak vasıtasıyla adetinizi geciktirebilirsiniz.

Soru: Benim son aylarda adet donemi öncesi 10 gun oncesi gibi sürede normalden fazla bir şişliğim oluyor ve bu beni çok rahatsız ediyor. Doktor yumurtlama döneminde yumurtlama işlemi tam gerceklesmediği icin olabilir dedi. Sizin fikrinizi almak istedim. tesekkurler...

Yanıt: Sorununuz yumurtlamayla ilgili değil daha çok premenstruel Sendrom adı verilen duruma işaret ediyor.

Soru: Merhaba doktor bey. Size daha önce de yazmıştım ama cevap alamadım. Ben 21 yasinda 2,5 senedir evliyim. Eşimle bir bebeğimizin olmasına karar verdik. 6 aydır korunmuyoruz ve hala hamile değilim. Doktora bikaç kez gittim, ama sorun yok bekle dediler. Bir bebeğim olsun çok istiyorum. Bu ay adetim çok az oldu, test yaptım negatif çıktı, akşam üstü tekrar baktığımdaysa biraz çizgi belli oluyordu bu hamile olduğumun bir göstergesi olabilir mi? Her hamile bayanın hamilelik belirtileri olur mu 1-2 ayda ve son sorum hamile kalamamanın nedeni boy ve kilo olabilir mi? Boyum 1.58, 49 kiloyum. Cevaplarınız için şimdiden tesekkürler. Saygılar.

Yanıt: Korunmadan beraber olma süreniz bir yılı bulunca hala gebe kalamadıysanız doktora başvurun. Boy kilo oranınız gebeliğe engel olacak kadar sorunlu gözükmüyor. Kesin gebelik tanısı için kanda gebelik testi yaptırın.

Soru: Doktor bey bende rahim düşüklüğü var sol yumurtalıuğım sezaryan doğum sdonucu sağ kasığa dikilmiş ufak bir kist de bulundu aşırı derece sancılarım var ve ara ara kanamalarım oluyor ve sürekli kasıklarımda şiddetli sancı. Bu konuda bana yadımcı olursanız çok memnun olurum. 32 yaşındayım, 2 doğum yaptım. Saygılarımla.

Yanıt: Muayene etmeden size e-mail yoluyla yardımcı olmam mümkün değil.

Soru: Merhaba ben 28 yaşındayım 3 senedir diana 35 kullanıyorum. Son 3 aydır içmiyorum hamile de değilim ama yine de regl olamıyorum. Bir de ilacı içince düzenli hastalanıyorum ilaç da selülit yapıyor ne yapmalıyım?

Yanıt: Hormonal tetkikleriniz yapılmalı ve polikistik over açısından incelenmelisiniz.
Yayın tarihi: 19.04.2004
« tüm yazıları
Soru Sor
10889
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.