Uzmanlar

Siz sorun doktorumuz yanıtlasın

Siz sorun doktorumuz yanıtlasın

Jinekoloğumuz Operatör Dr. Sedat Karaosmanoğlu kadın sağlığı ile ilgili tüm sorularınızı yanıtlıyor. Hamilelik, doğum kontrolü, jinekolojik enfeksiyonlar ve daha birçok konuda merak ettiğiniz soruların yanıtlarını almak için bizlere yazmanız yeterli. İşte bu haftanın merak edilen soruları ve cevapları.

Merhaba ben 19 yaşındayım ilk ilşkiye 17 yaşında girdim ve kızlık zarım yırtılmadı. Şu anda başka biriyle ilişkim var ve onunla da yırtılmadı. Bu kadınlarda rastlanabilen bir olay mı? Yoksa bende mi bir sorun var merak ediyorum.

İki değişik partnerle birlikte olduğunuzu ve kanamanızın olmadığını ifade ediyorsunuz. Bu durumda kızlık zarınızın elastik yani tıbbi adıyla "duhule müsait" olduğunu düşünürüz. Nadir olmayaraktan rastladığımız bir durumdur. Şu anda muayane olduğunuzda kızlık zarında yırtılma olmadığı için, daha önce ilişkide bulunduğunuz anlaşılmaz ve de zarınız ancak vajinal doğum yaptığınızda yırtılır.

Biz yeni evli bir çiftiz. Benim kan grubum Rh(-), eşiminki ise Rh (+), ayrıca eşimle uzaktan akrabayız. Bebek sahibi olmaya karar verdik fakat hamile kalmadan önce testler yaptırmak istiyorum. Bu gebelik öncesi testlerin neler olduğu konusunda beni aydınlatırsanız sevinirim.

Kadının kan grubu Rh(-), eşinin Rh(+) ise Rh uygunsuzluğundan bahsedilir. Eğer ilk defa gebe kalınacaksa Rh uygunsuzluğunda gebelik öncesi bir test yaptırmaya gerek yoktur. Gebelik süresince kan tahlili ve ultrasanografi ile takip yapılır. Doğum sonrası bebeğin kan grubu Rh(+) ise anneye bir iğne yapılır.

Eşinizle akrabalık, bebekte olası anomali riskini artırır. Bu durumda da gebelik süresince takip yapılacaktır. Gebelik öncesi bu konuda ışık tutabilecek bir tetkik yoktur.

Gebelik öncesi yapılması gereken tek tetkik daha önce kızamık geçirilip, geçirilmediğini anlamak için bir kan tahlili yapılmasıdır. Hastalık geçirilmemişse aşılanmalıdır.

Merhaba benim adet kanamaları ile ilgili bir sorunum var. Şu an 15 yaşındayım ve yaklaşık 3 yıl önce ilk kanamamı geçirdim. Adet kanamaları arasındaki süre gittikçe uzuyor (3 ay kadar uzadı). 3 gün kadar kanama geçiriyorum. Bende bir anormallik var galiba. Bana yardımcı olursanız sevinirim.

12 yaşında adet görmeye başlamak normal. Koltuk altı ve genital bölgenin tüylenmesi, meme gelişimi ve boy uzaması da yaşıtlarınız gibi sağlıklı gidiyorsa önemli bir probleminiz yok demektir. Kilonuzu yazmamışsınız, kilolu iseniz kilo vermeniz uygundur. Adetler bu yaşta gecikmeli olabilir, karından ultrasanografi ile bakılıp yumurtalıkların durumu görülür, normalse genelde 18 yaşın altındaki hastaya düzenleyici vermeyiz. 3 günlük kanama süresi normal süredir.

Ben doğum kontrol hapı kullanıyorum. Doktorum 4 ayda bir kendini dinlendir dedi (ginera alıyorum). Bir ayda hamile kalma olasılığımı merak ediyorum. Korunmam gerekiyor mu?

Doğum kontrol hapları sürekli kulanılması gereken haplardır. 4 ay alıp, 1 ay almamanın hiçbir mantığı yok. Tıbben bu öneriyi kabul etmek mümkün değil. dolayısıyla ara vermeden kullanırsanız, kaygı duyduğunuz durumlarla karşılaşmazsınız.Yayın tarihi: 26.08.2003
« tüm yazıları
Soru Sor
1882
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.