Uzmanlar

Sancılı adet dönemi...

Sancılı adet dönemi...

Jinekolog Kağan Kocatepe, kullanıcılarımızın adet dönemi, hamilelik, cinsel yaşam gibi konulardaki sorularını yanıtlıyor!

Güncellenme tarihi:
Ben yaklaşık iki aya yakın bir süredir regl olmuyorum ve bakireyim. Olmama sebeplerim nelerdir?

Cinsel yaşamı olmayan bayanlarda adet gecikmesinin en muhtemel nedeni geçici hormonal dengesizliktir. Bu durum ruhsal gerginliğe bağlı ortaya çıkmış olabileceği gibi iklimsel değişiklik gibi çok basit bir nedene de bağlı olabilir. Bunun yanında ciddi hormonal sorunlar da adet gecikmelerine neden olabileceğinden doktor muayenesi olmanız önemlidir.

30 yaşındayım. Adet döneminden hemen sonra başlayan ve adet olana kadar süren kasık ağrılarım var. Bu ağrılar hamile kalmama engel olur mu? Kasık ağrısı olduğu halde hamile olabilir miyim? 1 yıldır da korunmuyoruz. Doktorum her şeyin normal olduğunu söylüyor, sizce farklı bir problem olabilir mi?

Adet sancıları genelde doğum yapmamış kadınlarda görülür ve doğum yaptıktan sonra hafifleme ve hatta kaybolma eğilimindedir. Çok ender olarak adet sancıları endometriyozis adı verilen bir jinekolojik hastalığa bağlı ortaya çıkar ve bu durumlarda gebe kalamama nedeni olabilir.

Merhaba doktor bey, ben 26 yaşında bir bayanım. 4 ay önce sezaryenle doğum yaptım ve bir çocuk daha yapmak istiyorum. En kısa ne zaman hamile kalmam bende ve bebekte sorun yaratır mı? Teşekkürler.

İlk çocuğunuz bir yaşına girdiği zaman hamile kalmanız durumunda ikinci gebeliğiniz erken sayılmaktan çıkar.

Hamile kalmamak için ilişkiden sonra içilen bir ilaç var mı?

Evet, bunlara ertesi gün hapları adı verilir ve doktor önerisine göre kullanılırlar.

Çok ağrım oluyor, regl dönemi ne yapmalıyım?

Ağrılı adet görme genellikle çok basit bir nedene bağlı ortaya çıkar ve tedavisi de nispeten kolaydır, ancak bunun için muayeneden geçmelisiniz.

Merhaba Kağan Bey. Kızlık zarının diktirilmesi hakkında bilgi edinmek istiyorum. Şimdiden teşekkür ederim...

Ben kızlık zarı dikimi yapmıyorum, ancak arama motorlarından yapan kişilere rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Merhaba, sizi çok sıkı takip ediyorum. Çocuk istiyorum. Muayene sırasında polikistik over tanısı konuldu. 2-3 ay diane35 kullanmam önerildi. Çocuk istiyoruz, ilacı kullanmayı bıraktığımda ne kadar sürede hamile kalabilirim? Lütfen bilgilendirin.

Çocuk düşünen polikistik over hastalarının doğum kontrol hapı kullanması gerekli değil, bunun yerine yumurtlamayı sağlayıcı ilaçlar kullanmak durumundadırlar, zira bu hastalık yapısı gereği yumurtlamayı bozmakta ve böylelikle zor gebe kalmaya neden olabilmektedir.

Merhaba, benim 18 yaşında bir yeğenim var. Yaklaşık 1 yıldır adet göremiyor, kilosu 74 boyu l.60. Başka bir rahatsızlığı yok ama kilo problemi var, ne önerirsiniz? Teşekkürler.

Kilo vermesi gerekli, 5 kilo vermesine rağmen düzenli adetler geri dönmezse jinekolojik muayeneden geçmelidir.

Op. Dr. Kağan Kocatepe'nin sitesini ziyaret etmek için tıklayın.
Yayın tarihi: 05.02.2008
« tüm yazıları
Soru Sor
11220
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.