Uzmanlar

Sahrap Abla Sorularınızı Yanıtladı

Sahrap Abla Sorularınızı Yanıtladı

Sanal dostunuz Sahrap Soysal annelik ve bebek bakımı ile ilgili tüm sorularınızı cevaplandırıyor.

Merhaba,
Benim sorunum oğlum. Ben çalışan bir anneyim ve oğluma kayınvalidem bakıyor ve ben işten döndüğüm vakit oğlum bana gelmiyor beni görünce ağlıyor bir anne olarak bu beni dolayısıyla üzüyor nasıl davranmalıyım ne yapmalıyım fikrinize ihtiyacım var.
Teşekkürler
Nilay


Nilay;
Oğlunuzun yaşını yazmamışsınız. Ama işten döndüğünüzde sizin yüzünüze pek bakmaması tamamen size kızgınlığından ve bir şekilde size tavır koyuyor olmasındandır. Sizin onu bırakmasına böylesi bir tepki veriyor. Siz bu durumda hiç alınganlık ve endişe göstermeden güler yüzle onunla ilgilenin demek ki sizden çok ilgi bekliyor. Çalışmadığınız günlerinizde zamanınızı ona daha çok ayırın, onunla oynayın, neşelenin ve ortak anılarınız olsun. Mutluluk diliyorum.

Sevgili Sahrap abla,
Beş aylık evliyim ve çok mutlu bir evliliğim var. Herşey olması gerekenden de güzel. Yalnız ortadaki bir sorun, az da olsa benim ve eşimin huzurunu bozuyor. Aslında bu benim kendimle ilgili bir sorun sanırım. Evlenir evlenmez hamile kaldım ve çocuğu aldırdık aslında eşim bu çocuğu çok istiyordu ama ben kendimi henüz buna hazır hissetmiyordum. Aslında sorumluluk sahibi bir insanım ama yaşım da küçük ayrıca evlendikten sonra gerçekleştireceğim hayallerim vardı, calışmak gibi. Daha doğrusu evlilik düzenine alışmışken bir de çocuk istemiyordum. Tabii ki çocukları seviyorum ama bir iki yılın geçmesini istiyordum. Her şeyin tadına vararak yaşamayı istiyordum. Bunu eşime açıkladım. Anlayışla karşıladı. Fakat tekrar hamile kaldım. Aslında dikkatli davrandık ama oldu. Acaba ne yapabilirim? Riske de girmek istemiyorum ama beynen bir çocuga sahip olmaya da hazır değilim.
Şimdiden teşekkürler
Özgür Yıldız


Özgür Yıldız;
Özgür hanım hakikaten cevaplaması zor bir soru, adeta ateşten gömlek. Önümüzdeki iki seçeneğin sizlere ne gibi getirisi ya da götürüsü olacağını isterseniz bir irdeleyim. Birincisi; eğer doğurursaniz ki eminim çocuğunuzu çok sevip, onu sevgiyle kucaklayacaksınız. O zaman hayal ettiğiniz bir işte çalışmayı en az 4-5 yıl ertelemek zorunda kalacaksınız. Çünkü uzmanlar annenin en az 3 yıl çocuğuyla birlikte olmasının en sağlıklı yöntem olduğunu savunuyorlar. Ayrıca eğer maddi probleminizde yoksa sizin gönlünüzde çocuğunuzu bırakmaya el vermeyecek. Ama belki de sonrasında da...
Çocuğumuz tek kalmasın, arayı fazla açmayalım deyip ikinciyi de doğurmak isteyeceksiniz işte o zaman yaşamınızdaki çalışma hayalinizi belkide başlamadan söndürmek zorunda kalacaksınız.
İkincisi; eğer doğurmaz aldırırsanız ki bunu mutlaka doktorunuzla konuşmalısınız çünkü yapılan her kürtaj, rahime yapılacak her müdahale emini ki kadınlık doğanızda olumsuz bir etki yapacaktır. Yine de doktorunuz bir risk olmadığını söylerse ve sizde kocanızla konuşup bu durumu içinize sindirebileceğinize inanırsanız o zaman aldırın. Çok arzuladığınız çalışma yaşamına kendinizi hazırlayın ama bilemiyorum ki ne kadar tahsiliniz var. Siz bu ekonomik buhran döneminde gerçekten de aradığınız işi bulabilecek misiniz?

Sevgili Sahrap Abla,
Benim 5 aylık bir bebeğim var. Ek besinlere başladım ama çok iştahsız. Pek birşey yemiyor. Gelişimi de biraz geri. Doktorumuz ek bir şey önermedi. İlginiz için teşekkürler.
Ebru Doğan


Ebru Doğan;
Genelde anneler hep çocuklarının iştahsız olduğundan yakınırlar çünkü bizim toplumumuzda hep toplu, kilolu, yumuk yumuk bebeklerin daha sağlıklı olduğu gibi yanlış bir izlenim vardır.
Benim 3 yaşındaki ikizlerimin arasında 5 kilo fark var. Doğumlarından itibaren hep birisi düşük kiloluydu. Bir hayli telaş yapıp üzüldüm. Ama şimdi içim çok rahat. Çünkü aynı anda anne karnından çıkan iki çocuktan biri iştahsız diğeri ise daha yiyen bir çocuk. Bu yapı meselesi. Biri 250 gr çorbayla doyarken diğeri 10 gr çorbayla yetinebiliyor. Üstelik birisi ben daha doymadım diye kendini ifade ederken bir diğeri ben doydum, artık yemeyeceğim diye çok açıkça tavrını koyuyor. Madem doktorunda merak edilecek birşey yok diyorsa boşuna kendini üzüp sıkma. Bir öğünde yediği iki çorba kaşığı pilav ve yarım köfte, 2 kaşık yoğurt bile onun küçük midesinin doymasına yeteceği gibi ona yeterli vitamin, mineral katkısını yapacaktır merak etme.

Sahrap Abla,
Kızım 2 yaşında , sürekli olarak eline geçirdiklerini ağzına götürüyor ve kağıt yiyiyor. Bunun nedeni sizce ne olabilir? Nasıl önlenebilir?

Saygılarımla
Hatice Ok


Hatice Ok;
İki yaşındaki bir çocuğun her şeyi ağzına götürmesi çok doğal çünkü dişlerinin kaşıntısını geçirmeye çalışırken bir taraftan da oynuyor. Bazı çocukların özellikle yumuşak objelere merakı vardır ve bazıları da kağıt yemekten, çiğnemekten çok hoşlanırlar. Tabii ki bir anne olarak kağıdı yutmamasına çok dikkat edin. Ağzına yumuşak renksiz plastik oyuncaklar vardır, onlardan verin ama unutmayınki çocuklar 3-4 yaşına kadar buldukları herşeyi ağzına atma merakı vardır. Sağlıklı günler dilerim.

Sahrap Hanım,
5 aylık hamileyim. 8 kilo aldım. Supradyn vitamin kullanıyorum. Bulantılarım hiç olmadı her şey yiyebiliyorum. Vitamin kilo aldırır mı? Kesmem gerekiyor mu? Bir de saçımı hangi ayda boyatabilirim? 2. sezeryan doğumum olacak. Karın yaglarımı da aynı ameliyat esnasında aldırabilir miyim?
Melek Memiş


Melek Memiş;
Her şeyi yiyebilen bir hamile, bir anne olarak hiç de fazladan vitamin almanıza gerek yok ama Türk kadınlarında demir eksikliği problemi özellikle hamilelik ve doğum sonrasında ortaya çıkıyor. Dolayısıyla özellikle demir hapı almanızı öneririm. Vitaminler kilo aldırmaz. Bazı vitaminlerin iştah açtığı doğrudur. Özellikle çocuklar için iştah açıcı vitamin kompleksleri üretilir. Saçınızı, dip boyama olmamak kaydıyla boyayabilirsiniz. Bunu artık kuaförler de biliyor. Sezaryan doğum sonrasında ikinci bir doktor olarak plastik cerrahın gelip, karın yağlarınızı alabilmesinin mümkün olduğunu biliyoruz. Siz yine de sitemizin plastik cerrahına sorabilirsiniz.

Sağlıklar esenlikler dilerim.
Yayın tarihi: 06.07.2001
« tüm yazıları
Soru Sor
1713
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.